Ironia e Manjanit: Pesë dështimet e Bashës! Trupi i tij u bë autostradë...

E mërkurë, 27 October 2021 10:53

 

Nga Ylli Manjani

1. Do kufizonte mandatin e kryeministrit. Jo më shumë se 2 mandate. Por nuk kufizon dot mandatin e vet në parti. Ka hyrë tek i treti pasi humbi çdo gjë në dy të parat.

2. Do bënte Shqipërinë me Senat, por edhe atë pak parlament që ka ngelur do t'ia dorëzojë policisë dhe Prokurorisë.

 

3. Do bënte sistem të ri zgjedhjesh. Ndërkohë propozon që deputetët t'i zgjedhë SPAK-u, jo populli.

 

4. Do zhbënte ndryshimet kushtetuese të 2008-ës. Në fakt propozon ndryshime të tjera që e kthejnë vendin në kushtetutën e 1976-ës.

5. Do kthente normalitetin demokratik, por na propozon frontin demokratik të gjyqeve publike.

Nuk po përsëris këtu numrin e pafundëm të rasteve ku do të duhej të kalonin mbi trupin e tij… Trupi i tij u bë autostradë ku qeveria moniste ecën me shpejtësi të lartë.

Por këto propozime dhe sjellje publike janë të Lulit, jo të miat. Unë thjesht po i sjell në vemendje…

Modifikuar më E Enjte, 28 October 2021 09:45

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

Aktualitet

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

  Reshje dëbore ka pasur edhe në Llogara gjatë orëve të mbrëmjes dhe në orët e para . Temperaturat e ulëta kanë bërë që fshati turistik i Llogarasë të zgjohen në...

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

Moti

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

  Vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, që do të sjellin reshje shiu gjatë ditës së sotme, por edhe në vijim pritet...

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

Kronikë

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

  Të tjera detaje janë bërë të ditura në lidhje me vdekjen e 12-vjeçares në Derviçan të Gjirokastrës, banesa e të cilës u përfshi nga flakët. Shkak i zjarri në banesë është...