Tritan Shehu:“Kontrabanden” e ilaceve e ben dhe e stimulon vete shteti!

Tuesday, 24 Janar 2023 14:07


Ai po rrezikon ne shkalle te gjere shendetin e qytetareve, po “zbras xhepat” e tyre!
Degjoj perseri se kane arrestuar X ose Y person per sjellje kontrabande medikamentesh.
Absolutisht akte te denueshme keto, te rrezikeshme per shendetin e qytetareve, sepse te tilla medikamente jane edhe te pa garantuara!
Por nqs do ta analizojme ne thelb kete ceshtje, do te konstatojme…
Se Shteti eshte shkaktari kryesor i shkaterrimit te sigurise medikamentoze, demtimit te shendetit e financave te qytetareve, kontrabandes se tyre:
1—Me ndryshimet ligjore te vitit 2014, kur qellimisht ju hap rruge importit te medikamenteve te pa certifikuara nga EMA, pra me origjine te pa sigurte.
2—Me ndryshimet kamufluese te realizuara edhe se fundi per lendet e para, kur maxhoranca rrezoi amendametet e paraqitura, qe obligonin certifikimin EMA.
3—Me lenien e prodhimit dhe tregut vendas jashte standarteve GMP, GDP e GFP te EMA, gje qe demton sigurine tone medikamentoze.
4—Me mbushjen si pasoje te tregut farmaceutik, vecanerisht te zgjedhjeve te rimbursuara, me medikamente te origjines se pa sigurte.
5—Duke demtuar shendetin e qytetareve e detyruar ata te paguajne nga xhepi per medikamente te sigurta, jashte skemes se rimbursimit.
6—Duke krijuar nje konfuzion te plote ne tregun tone farmaceutik, qe sherben edhe si mjegullnaje per te fshehur veprimtarite korruptive e keqberese.
7—Te gjitha keto krijojne hapesira per kontrabanden e medikamenteve, si nevoje e qytetareve per medikamente te sigurta.
Pra shkaku i vertete stimulues jane politikat farmaceutike te bazuara vetem ne interesa te errta, klienteliste e jo mbi ate qe duhet bere.
Gje qe realisht eshte e thjeshte, po e relizon edhe Kosova:
---Duhet te vendosim domosdoshmerine e certifikimit EMA per te gjitha importet.
---Duhet te arrijme implementimin e standarteve EMA ne prodhimin vendas e tregun tone ne pergjithesi.

Modifikuar më E mërkurë, 25 Janar 2023 12:34
Login to post comments

Lajmet e fundit

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Politikë

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Kandidati i dale nga primaret qe do te perfaqesoje PD per Bashkine e Vores Indrit Hoxha ka dale me nje thirrje ne rrjetet sociale ku fton qytetaret e Vores dhe te...

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Politikë

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Kryetari demokrat, Sali Berisha, deklaroi dje se agjenti i diskredituar i FBI, Charles McGonigal ka zhvilluar takime edhe në SPAK. “Këtu McGonigal është përdorur nga Edi Rama për qëllime nga më...

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Politikë

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Zbërthehet pastruesja Rozeta Dobi, pastruesja e arrestuar për vjedhjen e parave në shtëpinë e ish-zyrtares Alda Klosi. Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar për “BalkanWeb” dëshminë e plotë të pastrueses, e...