Departamenti i Drejtësisë në SHBA i përgjigjet Ramës: Lexo dokumentet, janë publike!

E mërkurë, 25 Janar 2023 09:17

 

Departamenti i Drejtësisë në SHBA i përgjigjet deklaratave të kryeministrit Edi Rama, pas arrestimit të ish-zyrtarit të FBI, Charles MicGonigal i cili ka marrë ryshfet nga kreu i qeverisë shqiptare për të lobuar kundër rivalëve të tij politikë.

225 mijë dollarë është paguar ish-shefi i zyrës së kundërzbulimit të FBI-së në New York nga njerëzit pranë Edi Ramës, personi A dhe personi B, që më pas u identifikuan si Dorian Duçka dhe Agron Neza. Para të cilat zyrtari i FBI-së nuk i ka deklaruar sipas ligjeve amerikane. Dhe në këtë moment çështja ka marrë përmasat e një skandali që del përtej kufijve të SHBA-së dhe vjen drejt Tiranës, aty ku është gatuar ryshfeti.Duke iu përgjigjur disa pyetjeve të Vizion +, Departamenti i Drejtësisë në SHBA shprehet se çështja është aktive në gjyqësor dhe hetimet po vijojnë.

 

Dokumentet janë publike, thuhet në përgjigjen e Departamentit të Drejtësisë, duke i dhënë kështu një përgjigje të prerë Edi Ramës i cili këtë pasdite tentoi ta relativizojë skandalin e përmasave ndërkombëtare tashmë.

Rama tha se akuzat ndaj tij nuk qëndrojnë pasi në të kundërt një gjë të tillë do ta nxirrnin hetimet. Por në të vërtetë reagimi i Ramës ishte si i një personi në faj, i penduar dhe që kërkon avokat.

 

“Në praktikën e tij, Departamenti i Drejtësisë nuk komenton në lidhje me një çështje aktive gjyqësore apo për komunikimet me qeveri të tjera për rastet hetimore. Kësisoj, edhe për pyetjet në fjalë nuk mund të ketë një përgjigje tjetër përveç dokumentave që tashmë janë publike”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Politikë

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lëzhës, Sandër Marku është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale të 14 majit. Lajmin është konfirmuar për mediat, ndërkohë dhe Alibeaj, në konferencën për...

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Politikë

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Vetëm ditën e sotme kanë lënë garën e zgjedhjeve të 14 majit katër kandidatë të grupit të Enkelejd Alibeajt.  Pas Sandër Markut në Lezhë, Genç Doçit në Kurbin dhe Gjergji Gjatës...

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Politikë

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Pas lajmërimit të Gjergji Gjatës për dorëheqjen e tij si kandidat i PD për kryetar bashkie në Korçë dhe Bujar Vretos, kandidati i PD për kryetar bashkie në Librazhd, listës...