Lou Bladel mori 375 mijë euro nga Rama/ Edhe paraardhësi i McGonigal u përdor si mercenar kundër opozitës

Saturday, 23 September 2023 12:17
Para pak ditësh, Kongresi amerikan vendosi të zgjerojë hetimet për dosjen shqiptare të McGonigal, duke kërkuar më shumë informacion nga FBI.
 

Ndërkohë, gazetari John Schindler deklaroi se hetimi i Kongresit do të zbulojë edhe bashkëpunëtorët e McGonigal në FBI, pasi nuk është e mundur që ai të ketë vepruar i vetëm.

Në fakt, edhe paraardhësi i McGonigal në FBI, është i zhytur në aferën shqiptare.
 
Bëhet fjalë për Lou Bladel, i cili ka marrë nga qeveria e Edi Ramës të paktën 375 mijë euro përmes një kontrate të dyshimtë.
 
Në këmbim, Bladel ka vepruar si një mercenar kundër opozitës shqiptare.
 

Hetuesit amerikanë kanë zbuluar se Edi Rama është takuar me ish-zyrtarin e lartë të FBI, Charles McGonigal në të paktën katër raste.

Në dy prej këtyre rasteve, Rama ka darkuar në SHBA me McGonigal. Në darkën e Uashingtonit, i pranishëm ka qenë edhe një tjetër agjent special i FBI, Lou Bladel. Ky i fundit ka qenë paraardhësi i McGonigal në krye të kundërzbulimit të FBI në Nju Jork.

Më pas krijoi një firmë konsulente, e cila mori një kontratë të majme nga qeveria shqiptare në maj të vitit 2018. Vetëm disa muaj pas takimit me Ramën, qeveria shqiptare nënshkroi një marrëveshje me “Ernst&Young” për të luftuar krimin dhe evazionin fiskal. Lou Bladel erdhi të punonte në Shqipëri dhe u emërua nga kryeministri Rama si shefi i strukturës së posaçme, të ngritur pranë qeverisë.

Por edhe ai u përdor nga Edi Rama si një mercenar kundër opozitës shqiptare, duke punuar në mënyrë informale në kundërshtim me rolin dhe kontratën e tij.

Këtë fakt e pati zbuluar gazetari i oborrit të Edi Ramës, Sokol Balla në emisionin e tij Real Story. Sipas tij, Bladel ishte angazhuar në mënyrë vullnetare për të verifikuar akuzat e rënda që hidheshin nga opozita në drejtim të Edi Ramës.

Rasti më i nxehtë në ato ditë ishte ai i ‘Babales’ ku implikohej Fatmir Xhafaj, por edhe dosja ‘Xhisiela’, ku implikoheshin deputetët socialistë, Taulant Balla dhe Rrahman Rraja.

Rasti tronditës provonte që në atë kohë se Edi Rama po krijonte institucione paralele të hetimit për të sulmuar opozitën e vendit.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...