Manjani: Ne nuk kemi bërë reformë në drejtësi, vetëm kemi hequr njerëz nga puna

Tuesday, 14 November 2023 23:12

Juristi Ylli Manjani, i cili ka mbajtur postin e ministrit të Drejtësisë në qeverinë ‘Rama-1’ në vitet 2013-2017, është shprehur se, Shqipëria nuk ka bërë reformë në drejtësi.

Duke folur në ‘A Shoë’ me Adi Krastën në SYRI TV, Manjani u shpreh se, në fakt në disa sektorë sistemi i drejtësisë ka pësuar regres, e jo progres.

‘Është një gjë që duhet ta dinë të gjithë.

Reforma në drejtësi, siç është quajtur sot, nuk është bërë. Ne nuk kemi reformuar drejtësinë. Deri më sot ne kemi bërë një politikë personeli, kemi hequr në mënyrën më brutale disa njerëz nga puna, disa njerëz që kanë dhënë në sistemin e drejtësisë, 10-20-30 vite punë.

 
 

Me një të rënë të lapsit, në mënyrën më brutale të mundshme, ne i kemi nxjerrë nga loja dhe kemi boshatisur, sistemin gjyqësor nga profesionistët.

Kjo është pasoja e asaj që ne e njohim si reformë në drejtësi.

Ne deri tani nuk kemi bërë, nuk kemi ndryshuar gjyqin, afatin e gjyqit, konceptin e gjyqit. Nuk kemi reformuar asgjë.

Përkundrazi në disa aspekte ne kemi bërë regres, me disa ndërhyrje që janë bërë në emër të reformës, por që kanë krijuar regres në kuptimin e standardeve.

Liritë kushtetuese sot janë shumë të diskutueshme. Garancitë e çdo shtetasi sot janë zero. Këtu kemi arritur.

Nëse kjo quhet reformë dhe ka një emër, e meriton të jetë në pronësinë e tyre, të komunistëve të rinj shqiptarë. Kanë tejkaluar edhe standardet e Enver Hoxhës.

Reforma nuk është bërë ende’, tha Ylli Manjani në SYRI TV.

Login to post comments

Lajmet e fundit

SIGAL UNIQA, 25 Vjet lider në treg/ Ponari: Gjithmonë një hap përpara të tjerëve

Sociale

SIGAL UNIQA, 25 Vjet lider në treg/ Ponari: Gjithmonë një hap përpara të tjerëve

Kompania më e madhe dhe më e besuar e sigurimeve, SIGAL UNIQA Group Austria, kremton 25-vjetorin e themelimit të saj, ngjarje për të cilën u organizua një takim me stafet...

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Politikë

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Nga Mariela Shkurta:  Eshte fakt tashme! Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet! Si me rastin e inceneratorit, ku pronare rezultojne edhe ata qe kane shkuar ne ate bote, edhe ne...

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...