Kushëriri i Ramës dhe marioneta e Sorosit në Gjykatën e Strasburgut dha vendimin për ’21 janarin’

Tuesday, 14 November 2023 23:14

Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut njoftoi të martën se një dhomë e saj kishte gjetur unanimisht fajtor shtetin shqiptar për “shkelje të të drejtës së jetës” dhe “të hetimit“, parashikuar në nenin dy të Konventës Evropiane të të Drejtave të Njeriut në lidhje me vrasjen e protestuesit Aleks Nika më 21 janar 2011.

BIRN raporton se vendimi u dha nga një trupë, në mesin e të cilëve ishte edhe gjyqtar shqiptar, Dorian Pavli.

Por ky do ishte një rast i rëndë i konfliktit të interesit.

Kujtojmë se Dorian Pavli është kushëriri i kryeministrit Edi Rama dhe ky skandal nuk është denoncuar vetëm nga mediat shqiptare, por edhe nga ato ndërkombëtare.

 
 

Para disa muajsh, një nga revistat më të njohura të djathta në Francë, theksonte se mafia e Sorosit e ka dorëzuar drejtësinë në duart e Edi Ramës.

Si një nga shembujt flagrantë të infiltrimit të Sorosit në Gjykatën e Strasburgut, revista ‘Valeurs Actuelles’ sillte rastin e Dorian Pavlit, një marionetë e Sorosit, që nuk plotësonte as kushtet për t’u bërë gjyqtar në këtë gjykatë të të drejtave të njeriut.

Ndërkohë, një organizatë franceze deklaronte më vonë se ishte pikërisht Dorian Pavli që kishte validuar reformën kontroverse në drejtësi në Shqipëri.

Përveç Pavlit, Edi Rama kishte tentuar të dërgonte në Strasburg edhe Sokol Berberin, kunat i ish-ministrit Fatmir Xhafaj.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...