Rama poston foto të Sheshit, gazetari: Je bërë si Ramiz Aliaj

Premte, 11 May 2018 19:30

Në një postim të sotëm në Facebook, kryeministri Edi Rama shkruan se Sheshi “Skënderbej” i rikonstruktuar është kthyer në një prej hapësirave publike më të bukura në Evropë. Kryeministri vijon të thotë në ilustrimin e fotos me të njëjtin objekt se është përzgjedhur në listën e finalistëve për Çmimin Europian të Hapësirës më të Bukur Publike 2018, në Barcelonë.

Por opinionisti Ilir Demalia i është përgjigjur këtij postimi të Ramës përmes një reagimi, duke e krahasuar atë me Ramiz Alinë që në vitin 1988 i jepte vetes çmimin e parë në botë për ushqim.

Edi Rama me “përzgjedhjen” e sheshit Tiranës si një nga sheshet më të bukura në Europë njësoj si Ramiz Alia në fundin e tij që fitonte çmimin e parë për ushqim në botë në 1988.

Reagimi i plotë i Demaliajt:

“Zoti kryeministër,

Që ju jeni një njeri fasadash dhe eksibicionist kjo është e drejta juaj në artin tuaj. Që ju i jepni rëndësi formës dhe jo përmbajtjes, scoopeve mediatike dhe jo ideve këtë e di fare mirë ti dhe e dimë shumë mirë ne që të njohim. Të gjitha këto ti i ke bërë dje si “rebel” në shërbim të narcicismit tënd pa kufi, sot si kryeministër i vendit, fatkeqsisht, i bëni duke i shërbyer narcicsmit tuaj por ndryshe nga dje, duke shkatërruar vendin dhe Tiranën kryesisht, duke e kthyer atë në një Bordel Urban dhe duke i shkatërruar çdo gjurmë të trashëgimise kulturore dhe historike.

Me “bukuritë” e ngritura nga ju si kryetar bashkie dhe tashmë si kryeministër me kanakarin tënd në Bashki, Lali Erin, ti mund të gënjesh infantilët që kanë zbritur dje në Tirane dhe nuk kanë kujtesë dhe nuk duan të kenë kujtesë historike dhe kulturore për të, pasi nuk i rri mirë ai kostum….

Por që të degradosh deri në këtë pikë, së pari, si artist, se si kryeministër të ka kapur në dorë ka kohë krimi i trafiqeve te ndryshme që pastrohen dhe ligjërohen nëpërmjet ndërtimeve duke shkatërruar Tiranën dhe Shqipërinë, e të pranosh se një shesh si Hamam per banjo dielli pa asnjë lloj funksionaliteti por vetëm aferë korruptive e shëmtuar në të gjitha drejtimet ta quash ti me ato çmimdhënësit e paguar nga ju si sheshi më i bukur në Europë, tregon se gjëndja jote ka degraduar rëndë dhe ti duhesh larguar një orë e më parë përpara se të bësh gjithë Tiranën shesh dhe Shqipërinë përshesh.

U bëre si Ramiz Alia në 1989 kur mori çmimin e parë për ushqim në botë dhe e kujton besoj si talleshe e qesheshe me të madhe me atë çmim ateherë!

A mendon si po qeshen e po tallen me ty sot dhe sa qesharak dukesh me “triumfin” e çmimit?!”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrëfimi i dhimbshëm: Burri i parë ishte i martuar me dy fëmijë, i dyti iku pa e ditur që isha shtatzënë

Aktualitet

Rrëfimi i dhimbshëm: Burri i parë ishte i martuar me dy fëmijë, i dyti iku pa e ditur që isha shtatzënë

“Historia ime” ka sjellë ditën e sotme historinë e dhimbshme të një gruaje, e cila u martua në moshën 33-vjeçare me një person që e njohu përmes vajzës së xhaxhait. Kushtet...

Izraeli sërish në zgjedhje

Globi

Izraeli sërish në zgjedhje

Parlamenti izraelit vendosi që vendi të mbajë zgjedhje të reaj më 2 mars të vitit që po vjen, të tretat me radhë në më pak se një vit, pasi që...

I bënë pritë pasi tërhoqi paratë nga banka, maskat i vjedhin 15 mijë euro

Aktualitet

I bënë pritë pasi tërhoqi paratë nga banka, maskat i vjedhin 15 mijë euro

Një grabitje me armë zjarri është regjistruar mbrëmë në Burrel, ku pre e sulmit ka rënë një person që sapo kishte dalë nga banka. Sipas “News 24”, disa persona të maskuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!