Të gjitha cigaret janë të dëmshme, por ja kush e dyfishon rrezikun e kancerit

Diel, 26 May 2019 13:33

Ata që mundohen që të reduktojnë dëmet e cigareve priren që të zgjedhin ato light ose ultra light, të cilat në fakt nuk janë më pak të rrezikshme se ato të tjera. Përkundrazi cigaret pa filtër rrezikojnë me dyfish përdoruesit që të preken nga kancerin.

Shkencëtarët amerikanë analizuan një kampion prej 14 mijë personash me moshë nga 55 deri në 74 vjeç, të cilët kishin tymosur minimumi 30 paketa cigaresh në vit dhe mesatarisht 56 paketa në vit.

Rezultoi se personat që pinin cigare të lehta dhe tejet të lehta, rrezikonin njëlloj si ata që tymosnin cigare normale. Personat që përdornin cigare të lehta dhe tejet të lehta, rezultoi se ishin më pak të prirur që të linin duhanin në raport me të tjerët.

Gjithashtu ata që tymosnin cigare pa filtër, rrezikonin me 40% më shumë që të prekeshin nga kanceri i mushkërive, shkruan noa.al.

Po ashtu personat që tymosnin cigare pa filtër ishin 30% më shumë të varur nga nikotina në raport me personat e tjerë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kapet drogë dhe armë në Tiranë, arrestohen dy persona

Kronikë

Kapet drogë dhe armë në Tiranë, arrestohen dy persona

Policia e Tiranës në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, gjatë natës ka zhvilluar një tjetër operacion antidrogë Gjatë operacionit, Policia ka sekuestruar...

Më shumë se 400 emigrantë arritën në ishujt grekë në 24 orët e fundit

Aktualitet

Më shumë se 400 emigrantë arritën në ishujt grekë në 24 orët e fundit

Rojet bregdetare greke kanë asistuar në shpëtimin e 225 refugjatëve në 5 incidente të ndryshme në ishujt në lindje të Egjeut përgjatë 24 orëve të fundit. Sipas selisë së Autoritetit Portual...

Lajm bombastik! Media spanjolle largon Ronaldon nga Juventusi, do të luaj në Angli

Sport

Lajm bombastik! Media spanjolle largon Ronaldon nga Juventusi, do të luaj në Angli

Cristiano Ronaldo është duke kaluar një nga moment më të errët në karrierën e tij. Luzitani po zhvillon një start sezoni për tu harruar me Juventusin. CR7 mund të largohet nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!