Sëmundjet seksuale që transmetohen edhe pa bërë seks...

E mërkurë, 29 May 2019 11:19

Kur flasim për sëmundje seksuale të transmetueshme nga seksi të gjithë mendojmë se mund të transmetohen nga një person te një tjetër vetem gjatë aktit seksual por kjo nuk është e vërtetë. Shumë nga sëmundjet seksuale mund të transmetohen në mënyra të ndryshme por thjesht quhen ‘sëmundje seksuale’ se transmetimi kryesor bëhet nëpërmjet seksit. Një puthje përshembull është po aq e rrezikshme. Nëpërmjet puthjes transmetohet virusit i herpesit i cili është një nga sëmundjet të transmetueshme dhe nga seksi.

Gjithashtu shumë e rrezikshme është gjilpëra e tatuazhit. Gjilpëra nëse nuk është e sterilizuar mund të transmetojë hepatit C ose dhe HIV. E njëjta është dhe për përdoruesit e lëndëve narkotike të cilët përdorin të njëjtën shiringë.

E fundit dhe sigurisht po aq e rrezikshme është përdorimi i briskut nga disa persona. Një brisk ka shumë mundësi të transmetojë hepatit, HIV por dhe sifilis.

Duket se duhet të jemi të kujdesshëm jo vetëm në seks por edhe në gjërat e lartpërmendura në mënyrë që të kontrollojmë përhapjen e sëmundjeve seksuale.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Aktualitet

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Covid hyn në shtëpinë e mjekut të spitalit të Krujës Ardian Mata. “Kruja po bëhet një vatër shumë e nxehtë i bëj thirrje ministrisë dhe ISHP-së të vijë të shikojë situatën...

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Politikë

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Prokuroria ka nisur hetimet mbi punonjësit e policisë, të cilët ushtruan dhunë pak ditë më parë ndaj një 15-vjeçari në zonën e liqenit Artificial në Tiranë. Prokuroria ka kërkuar me vendim...

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Politikë

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Avdullah Hoti ka rezantuar sot në Kuvendin e Kosovës emrat e kabinetit qeveritar ku do të ketë 4 zv.kryeministra e 16 ministra. Besnik Tahiri i AAK’së do të jetë zëvendëskryeministri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!