Ndiqni këto rregulla dhe do të bini vërtet nga pesha

Hënë, 28 October 2019 13:47

Ka disa rregulla që mund t’i ndjekësh nëse përfundimisht do që të biesh nga pesha. Nëse gjatë kësaj periudhe e ke marrë seriozisht rënien nga pesha, ndiq këto rregulla strikte që nuk duhen thyer nëse vërtet do që arrish rezultate.

Ha gjithmonë mëngjes

Braktisja e vakteve është një gabim i madh, sipas nutricionistes Cynthia Sass, veçanërisht kur është fjala për mëngjesin. Mëngjesi është vakti më i domosdoshëm dhe nëse i merr të gjitha kaloritë dhe ushqehesh me proteina që të japin energji dhe fibra, atëherë do të ndihesh e ngopur deri në orët e pasdrekës.

Është e domosdoshme të bësh disa ndryshime

Për fat të keq, nuk mund të vazhdosh të hash akullore të mëdha pas darke dhe të presësh që numrat e masës të bien. Për të nxitur rënien në peshë, ke nevojë për ndryshime të shëndetshme, si p.sh të marrësh kalori nga një ushqim i ekuilibruar në shumicën e kohës. Mos harro që nuk je vetëm duke mbajtur dietë, por po ndryshon mënyrën e të ushqyerit.

Ushqime të shëndetshme nuk do të thotë të hash gjithçka

Arrat, gjalpi i kikirikut, avokadot, patatet e ëmbla, lëngu i portokallit, orizi kafe – janë ushqime me shumë kalori, por kjo nuk do të thotë se duhet të hash ç’të të dalë përpara. Mbi të gjitha, duhet të jesh e vetëdijshme për sasinë e duhur të ushqimeve që janë të rekomanduara.

Kaloritë që merr nuk mund të jenë më shumë se kaloritë që djeg

Humbja e peshës është një matematikë shumë e thjeshtë: ke për të djegur 500 kalori në ditë nëse do të humbasësh 1 kg në javë. Në qoftë se djeg 250 kalori nga një vrap në mëngjes, duhet të heqësh po 250 kalori nga dieta atë ditë. Fillo vendos baste për veten.

Pasi i ke humbur kilet që do, nuk mund t’u kthehesh zakoneve të vjetra

Nëse gjatë kohës që mbaje dietë, e zëvendësove Cola-n me ujin natyral mineral, tani që je kthyer në peshë ideale nuk mund t’i kthehesh zakonit të vjetër. Humbja e peshës është, mbi të gjitha, një ndryshim jete, nuk është diçka që e bën derisa arrin qëllimin për të humbur peshë

Modifikuar më Hënë, 28 October 2019 15:38

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Bota Shqiptare

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Dy hajdutë shqiptarë, që po vëzhgoheshin prej disa javësh nga policia italiane, u arrestuan menjëherë pasi vodhën një banesë në Villapinta, një qytezë në Monte, ndërsa kishin provuar të kryerin...

Politikë

Fuga: Gjykata Kushtetuese të mos përzihet me politikën

Akademiku Artan Fuga i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” tha se për Gjykatën Kushtetuese kemi përplasje të fortë mes palëve. Fuga ka theksuar se çështja e Gjykatës Kushtetuese duhet...

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Aktualitet

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe tre janë plagosur rëndë pas dy shpërthimeve të njëpasnjëshmë në një fabrikë fishekzjarrësh në Mesina, Itali. Ndërkohë një tjetër person rezulton i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!