Majlinda Kelmendi, e artë në Lojërat Evropiane

Saturday, 22 June 2019 18:03

Xhudistja kosovare Majlinda Kelmendi është shpallur kampione në kategorinë e peshave deri në 52 kilogramë në Lojërat Evropian Minsk 2019, që po zhvillohen në Bjellorusi.

Majlinda Kelmendi ia siguroi Kosovës medaljen e parë të artë në Lojërat Evropiane të këtij viti, pas triumfit në finalen kundër xhudistes ruse, Natalia Kuziutina, raporton Gazeta Express.

Rrugëtimin drejt së artës, xhudistja pejane e filloi në fazën e 1/8 të finales, pasi që rrethin e parë e kaloi në luftë. Në rrethin e dytë ajo pati punë me zviceranen Fabienne Kocher, të cilën e mposhti në “Golden Score”.

Pas triumfit në këtë fazë, Majlinda pati punë me polaken Karolina Pienkowska, të cilën e mposhti me ippon në çerekfinale.

Paksa më të vështirë e pati kosovarja në gjysmëfinale, kur meçi me francezen Amandine Buchard u vendos vetëm në “Golden Score”. Megjithatë, Majlinda Kelmendi triumfoi edhe këtu, duke e siguruar një vend në finale dhe të paktën medaljen e argjendtë për Kosovën.

Por, për pejanen medalja e argjendtë nuk ishte e mjaftueshme dhe ajo u sigurua që në finale ta sigurojë medaljen e artë. Triumfi i Majlindës, bën që flamuri i Kosovës të ngrihet më së larti në Minsk të Bjellorusisë.

Xhudistja e stërvitur nga Driton Kuka e filloi këtë vit me triumf në Grand Prixin e Tel Avivit, ndërsa më vonë e fitoi edhe Grand Slamin në Dusseldorf. Më parë, ajo e kishte fituar medaljen e artë në Lojërat Olimpike Rio 2016, ishte kampione e botës në xhudo në vitet 2013 dhe 2014, ndërsa në vitet 2014,2016 dhe 2016 ishte kampione evropiane.

Podiumi për kategorinë deri në 52 kilogramë kompletohet nga rusja Kuziutina, e cila e fitoi medaljen e argjendtë, francezja Amandine Buchard dhe britanikja Giles Chelsie.

Pas disa minutave, në Lojërat Evropiane Kosovën do ta përfaqësojë edhe Nora Gjakova, e cila po ashtu kërkon medaljen e artë në finalen kundër ruses Daria Mezhetskaia, në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Modifikuar më Diel, 23 June 2019 09:58

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tërmeti shkund jugun e Shqipërisë

Aktualitet

Tërmeti shkund jugun e Shqipërisë

Një tërmet me magnitudë 3.2 ballë ka lëkundur Sarandën dhe zonën jugore të vendit. Tërmeti me epiqendër në fshatin Aliko, 6 km në Jug-Lindje të Sarandës është ndjerë edhe në Delvinë...

Plagos vëllanë gjatë gjuetisë, e ngatërron me drerin

Aktualitet

Plagos vëllanë gjatë gjuetisë, e ngatërron me drerin

Dy vëllezër nga Michigan kishin shkuar së bashku për gjueti dhe ishin vendosur në kërkim të një dreri që njëri prej vëllezërve e kishte plagosur më herët. Ata ishin ndarë në...

Harbohet Wanda Nara! Publikon pamjet kur bën tatuazh në pjesën intime të trupit

Show-biz

Harbohet Wanda Nara! Publikon pamjet kur bën tatuazh në pjesën intime të trupit

Njihet për karakterin e një femre e cila nuk ka kufijë. E dashura e Mauro Icardit Wanda Nara është rikthyer sërish protagoniste në mediat rozë. Bukuroshja që tashmë është bërë pjesë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!