Olimpiadat Dimërore, Milano ia del ndaj Stokholmit

Hënë, 24 June 2019 21:09

Olimpiadat do të kthehen sërish në Itali. Ekzaktësisht 20 vjet pas Torinos në 2006, do të jetë Milano ajo që në vitin 2026 do të organizojë Lojërat Olimpike dimërore.

Lajmi u bë i ditur nga Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Thomas Bach, pas votimit të anëtarëve. Qyteti italian, që do të zhvillojë lojërat së bashku me lokalitetin e famshëm malor të Cortinës, fitoi sfidën me ”rivalen” Stokholm, duke siguruar 47 vota kundër 34 të suedezëve.

Në Cortina janë zhvilluar Olimpiadat dimërore edhe në vitin 1956, pra ceremonia e re do të kujtojë 70 vjetorin e saj.

Lajmi u mor me gëzim të madh nga gjithë ekzekutivi italian. Organizimi i një Olimpiade nënkupton fonde të mëdha të lëvruara nga shteti organizator, por edhe një mundësi unike për të financuar vepra infrastrukturore të mëdha, modernizuar strukturat sportive dhe turistike të zonës ku zhvillohen aktivitetet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kapet drogë dhe armë në Tiranë, arrestohen dy persona

Kronikë

Kapet drogë dhe armë në Tiranë, arrestohen dy persona

Policia e Tiranës në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, gjatë natës ka zhvilluar një tjetër operacion antidrogë Gjatë operacionit, Policia ka sekuestruar...

Më shumë se 400 emigrantë arritën në ishujt grekë në 24 orët e fundit

Aktualitet

Më shumë se 400 emigrantë arritën në ishujt grekë në 24 orët e fundit

Rojet bregdetare greke kanë asistuar në shpëtimin e 225 refugjatëve në 5 incidente të ndryshme në ishujt në lindje të Egjeut përgjatë 24 orëve të fundit. Sipas selisë së Autoritetit Portual...

Lajm bombastik! Media spanjolle largon Ronaldon nga Juventusi, do të luaj në Angli

Sport

Lajm bombastik! Media spanjolle largon Ronaldon nga Juventusi, do të luaj në Angli

Cristiano Ronaldo është duke kaluar një nga moment më të errët në karrierën e tij. Luzitani po zhvillon një start sezoni për tu harruar me Juventusin. CR7 mund të largohet nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!