URO2020/ Shqipëria, pse Turqia është një finale dhe roli i Francës në Grupin H

E mërkurë, 09 October 2019 13:34

Fitorja përballë Islandës ishte jetike për fatin e Shqipërisë në Grupin H, pa atë fitore çdo diskutim tani nuk do të kishte vlerë. Po aq e rëndësishme është shndërruar tashmë transferta përballë Turqisë më 10 tetor. Të gjithë në radhët e ekipet përfaqësues e dinë shumë mirë vlerën e këtij takimi, janë të vetëdijshëm se kjo është një ndeshje që nuk duhet humbur, për të mos thënë është një ndeshje që duhet fituar me çdo kusht. Situata ku ndodhet Shqipëria por dhe ajo që ka prodhuar grupi H pas 6-të ndeshjeve e bënë këtë transfertë shumë përcaktuese.

Grupi H

Turqia kryeson grupin në kuotën e 15-të pikëve po aq sa dhe Franca, dy ekipe që për momentin kanë diçka më shumë se të gjithë, jo vetëm për sa i përket pikëve. Në vendin e 3-të renditet Islanda me 12-të pikë e ndjekur nga Shqipëria me 3 pikë më pak. Grupi H pritet të marrë formë të plotë pas 2 ndeshjeve të radhës. Turqia pret Shqipërinë më 10 tetor ndërsa 3 ditë më pas udhëton në Francë për tu përballur me Kampionët e Botës. Shqipëria shpreson jo vetëm të dalë e pamposhtur nga Stambolli por shpreson shumë që Franca e Deschamps të tregoi egon e tyre në dy sfidat e radhës kundër Islandës dhe Turqisë.

 
Deschamps

“Gjelat” mund ti japin një bonus të madh ekipit të Edy Rejas nëse fitojnë dy sfidat e radhës, por më shumë se sa për ti bërë ndër Shqipërisë, për Francën është një mundësi e madhe të marr e vetme kreun e Grupit H. Pa kthyer vështrimin nga Franca, Shqipëria fillimisht duhet të mendoj të thyej Turqinë, kjo nuk është e pamundur pasi në 5 përballjet e fundit kemi fituar 2 herë, në të dy rastet kemi fituar në transfertë por kanë qenë takime miqësore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Aktualitet

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Mediat fqinje kanë zbardhur emrat e dy shqiptarëve të arrestuar, nga policia italiane në San Salvo, pas megaoperacionit të kryer në Bari. Bëhet e ditur se shqiptarët e arrestuar janë Denis Bimi...

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Aktualitet

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Në banesë ndodhej vetëm nëna e tij me vajzën disa muajshe, ndërsa i ati ishte duke mbledhur kanoçe për të siguruar ushqim për 8 fëmijët e tij. Shkaqet e zjarrit...

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Aktualitet

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Një operacion i gjerë policor po zhvillohet në Tiranë dhe disa qytete të tjera, për goditjen e grupeve kriminale të trafikut të drogës. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për “BalkanWeb” se nga super-aksioni policor...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!