Turqi-Shqipëri, statistikat japin shpresë për kuqezinjtë, zbulohet premio në rast fitoreje

Premte, 11 October 2019 12:35

Turqi-Shqipëri konsiderohet si sfida më e rëndësishme në Grupin H, një ndeshje e cila pritet të thotë shumë për fatin e dy kombëtareve në kualifikueset “Euro2020”. Për Shqipërinë kjo është një sfidë me një opsion, fitore, në rast së dëshirojmë të mbajnë “gjallë” shpresën për një kualifikim të mundshëm. Turqia duket një përfaqësuese e transformuar nën drejtimin e Gynesh, nuk është aspak rastësi që ndodhen në vendin e parë përpara Francës.

 

Kanë sulmin e dytë më të mirë në grup me 14 gola të shënuar dhe kanë mbrojtjen më të mirë, vetëm dy gola të pësuar. Edi Reja u ndal te sulmi i Turqisë në konferencë për shtyp por shifrat tregojnë se mbrojtja është pika e tyre më e fortë. Përtej shifrave që ka prodhuar grupi H, transferta e Turqisë nuk është një mision i pamundur për kuqezinjtë, këtë e vërtetojnë dhe përballjet ndërmjet tyre.

Kjo është sfida e 12-të që dy përfaqësueset do të luajnë: 4 fitore, 2 barazime dhe 5 humbje, 14 gola të shënuar dhe 12 të pësuar, ky është bilanci i Shqipërisë. Nga 4 fitore që Shqipëria ka arritur përballë Turqisë, interesant është fati se 3 prej tyre i ka arritur në transfertë, një tjetër arsye e fortë për të besuar se kjo nuk është një sfidë e pamundur. Federata Shqiptare e Futbollit si gjithnjë nuk kursehet kur bëhet fjalë për “dashurinë e madhe” të Armand Dukës. Në rast fitoreje sot përballë Turqisë, trajneri Edi Reja dhe titullarët në fushë do të përfitojnë 6 mijë euro.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Thirrjet e presidentit për referendum, Gjata: Qëndresa e Metës e drejtë, ky regjim po shkatërron demokracinë

Politikë

Thirrjet e presidentit për referendum, Gjata: Qëndresa e Metës e drejtë, ky regjim po shkatërron demokracinë

Thirrjet e Presidentit Meta drejtuar popullit shqiptar për një referendum, juristi, Çlirim Gjata i ka vlerësuar si të drejta. Në një lidhje telefonike për “ABC News”, Gjata tha se vendi...

Kush ia bëri këtë? Capital T zbulon çfarë i ndodhi një ditë para se të publikojë këngën

Show-biz

Kush ia bëri këtë? Capital T zbulon çfarë i ndodhi një ditë para se të publikojë këngën

Artisti Capital T do të sjellë nesër projektin e ri muzikor, të titulluar "Akull". Me anë të një njoftimi në Instagram, ai tregoi se ishte shumë i lumtur për këtë këngë...

Ligji i Sportit, kontradiktat me qeverinë, futbolli rrezikon bojkotin

Sport

Ligji i Sportit, kontradiktat me qeverinë, futbolli rrezikon bojkotin

Në krizë financiare dhe të pambështetur nga qeveria. Futbolli po shërben si pararoja e diskutimeve rreth lehtësirave fiskale në ligjin e sportit, aty ku problemet nuk mungojnë. Nga kontradiktat për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!