Ish-futbollistët, 3 herë më të rrezikuar nga skleroza

Hënë, 21 October 2019 17:15

Ish-futbollistët janë 3 herë më shumë të rrezikuar nga sëmundjet e trurit sesa popullsia e zakonshme. Ky është përfundimi i një studimi të realizuar në Skoci.

Ky studim, i udhëhequr nga Dr. Willie Stewart i Universitetit të Gllasgout, ka vëzhguar 7676 burra që kanë luajtur futboll profesionist në Skoci nga viti 1900 deri në vitin 1976.

Të dhënat e ish-lojtarëve janë krahasuar me ato të më shumë se 23 000 personave të zakonshëm dhe është parë se ata që kanë luajtur futboll janë 3 herë më të rrezikuar që të preken nga skleroza, Alzajmeri dhe Parkinsoni.

Ish-kapiteni i Anglisë, Alan Shearer, ka pranuar në vitin 2017 se ka frikë nga skleroza pasi në karrierën e tij e ka goditur topin me kokë rreth 100 herë në ditë. Shearer i është nënshtruar analizave për të kuptuar se si goditjet me kokë kanë ndikuar në trurin e tij.

Ndërkohë, Federata Angleze e Futbollit u shpreh kështu në një komunikatë: “Studimi nuk përcakton nëse shkaku i sëmundjeve të trurit është nga goditja e topit me kokë, mënyra e të luajturit, dizajni dhe përbërja e topit në atë kohë apo stili i jetës së futbollistit”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Situatë shqetësuese në Meksikë, parakalon Italinë për numrin e viktimave nga COVID-19, të infektuar rreth 300 mijë

Globi

Situatë shqetësuese në Meksikë, parakalon Italinë për numrin e viktimave nga COVID-19, të infektuar rreth 300 mijë

Meksika ka parakaluar Italinë sa i përket numrit të viktimave nga COVID-19. Plot 35 mijë të vdekur numëron sot Meksika gjatë pandemisë teksa të infektuar gjithashtu ka më shumë se...

‘’Pa maskë dhe distancë’’, Vasili:Pse Manastirliu ka frikë të gjobisë Veliajn? Prandaj askush nuk i beson dhe dëgjon këta

Politikë

‘’Pa maskë dhe distancë’’, Vasili:Pse Manastirliu ka frikë të gjobisë Veliajn? Prandaj askush nuk i beson dhe dëgjon këta

  Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka publikuar disa foto ku kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj në takimet më të fundit të tij shfaqet pa maskë dhe nuk mban distancim social. Vasili...

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!