Parakalon van Dijk dhe Messin për Topin e Artë, zbulohet fituesi…

Hënë, 28 October 2019 13:14

Cristiano Ronaldo po përgatitet të fitojë Topin e Artë të gjashtë në karriere. Nga Franca janë shtuar zërat që e shohin “asin” portugez në epërsi ndaj  Virgil van Dijk dhe Liuonel Messit në garën për këtë çmim individual prestigjioz, që jepet nga revista “France Football”.

Sipas “Il Messaggero”, përveç kontakteve të vazhdueshme të CR7 dhe Komitetit të Topit të Artë numër 64 më histori, sulmuesi bardhezi ka pritur një delegacion të “France Football” për një intervistë, e cila do të shpërndahet pasi të jepet çmimi. Në Torino mësohet se është organizuar një darkë me anëtarët e këtij delegacioni, në prani edhe të drejtorit sportiv të Juventusit, Fabio Paratici.

CR7 mësohet se ka parakaluar mbrojtësin e Liverpoolit, që konsiderohej favorit për këtë çmim edhe nga kompanitë e basteve, falë rekordit personal të mbi 700 golave në karrierë. Kësaj arritjeje i shtohen edhe trofetë e fituar nga sulmuesi luzitan: titulli i Serisë A dhe Superkupa e Italisë me Juventusin dhe Nations League me Portugalinë.

Për Cristiano Ronaldo, që do të pasonte kroatin Luka Modric (emri i tij nuk është në listën e 30 të nominuarve), do të ishte Topi i Artë i gjashtë në karrierë pas triumfeve në vitet 2008, 2013, 2014, 2016 dhe 2017. Me suksesin e radhë do të linte pas rivalin e përjetshëm, Lione Messi, që gjithashtu deri tani ka fituar 5 Topa të Artë.

Modifikuar më Hënë, 28 October 2019 15:38

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Bota Shqiptare

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Dy hajdutë shqiptarë, që po vëzhgoheshin prej disa javësh nga policia italiane, u arrestuan menjëherë pasi vodhën një banesë në Villapinta, një qytezë në Monte, ndërsa kishin provuar të kryerin...

Politikë

Fuga: Gjykata Kushtetuese të mos përzihet me politikën

Akademiku Artan Fuga i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” tha se për Gjykatën Kushtetuese kemi përplasje të fortë mes palëve. Fuga ka theksuar se çështja e Gjykatës Kushtetuese duhet...

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Aktualitet

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe tre janë plagosur rëndë pas dy shpërthimeve të njëpasnjëshmë në një fabrikë fishekzjarrësh në Mesina, Itali. Ndërkohë një tjetër person rezulton i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!