Video/Fury kampion bote për herë të dytë: Wilder masakrohet në 7 raunde

Diel, 23 February 2020 16:11

Tyson Fury kthehet në fronin e peshave të rënda, duke fituar gjerdanin e WBC dhe e bën në mënyrën më prepotente të mundshme. Britaniku nuk u mjaftua të dominonte Deontay Wilder nga ana teknike, por e shkatërroi duke i shkaktuar humbjen e parë në karrierë. Një KO teknik në raundin e 7, me ish-kampionin që mbeti i kthjellët por goditjet e shumta që kishte marrë e ndalonin të merrte masat, përvec se të lidhej vazhdimisht me britanikun. Një leksion i fortë që ndryshon hierarkitë në majat e peshave të rënda dhe e vendos Fury në rolin e njeriut për tu mundur.

Pas këtij afirmimi kundër një kundërshtari që nuk ishte rrëzuar kurrë më parë në tapet në karrierë, Gypsy King kërkon tashmë atë që i përket me të drejtë, një fron të vërtetë. Britaniku zbriti i pari në ring, por studioi në batutat e para, ndërsa Wilder nuk gjeti kurrë fytyrën që kërkonte me goditjet e tij.

https://lapsi.al/wp-content/uploads/2020/02/fury-kampion-1-768x1153.jpg 768w, https://lapsi.al/wp-content/uploads/2020/02/fury-kampion-1-682x1024.jpg 682w, https://lapsi.al/wp-content/uploads/2020/02/fury-kampion-1.jpg 1206w" sizes="(max-width: 602px) 100vw, 602px" style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; font-size: 19.2px; vertical-align: baseline; background: rgb(255, 255, 255); max-width: 100%; height: auto; color: rgb(31, 31, 31); font-family: "PT Serif", serif; font-style: normal; font-variant-ligatures: normal; font-variant-caps: normal; font-weight: 400; letter-spacing: normal; orphans: 2; text-align: start; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: 2; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; text-decoration-style: initial; text-decoration-color: initial;">

Në raundin e tretë nisi të bëhej diferenca, me Fury në qendër të ringut, por shumë më agresiv se në fillim. Wilder u mundua ti besonte goditjeve në distancë, por kombinimet e Fury dhanë efektin e ngatërrimit të ideve të amerikanit: me Wilder që përfundoi në tapet me një goditje të dyfishtë që ekzaltoi publikun. Pjesa tjetër e ndeshjes është një gjueti e vazhdueshme e Fury ndaj Wilder me kampionin e botës që merr goditje nga të gjitha anët, deri kur e majta e britanikut e flak edhe njëherë në tapet, edhe pse Wilder arrin të shkojë në gong.

https://lapsi.al/wp-content/uploads/2020/02/fury-kampion-2.jpg 727w" sizes="(max-width: 604px) 100vw, 604px" style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; font-size: 19.2px; vertical-align: baseline; background: rgb(255, 255, 255); max-width: 100%; height: auto; color: rgb(31, 31, 31); font-family: "PT Serif", serif; font-style: normal; font-variant-ligatures: normal; font-variant-caps: normal; font-weight: 400; letter-spacing: normal; orphans: 2; text-align: start; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: 2; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; text-decoration-style: initial; text-decoration-color: initial;">

Goditjet e Fury nisën të ndihen shumë dhe amerikani vetëm mrekullisht arrin të shkojë në raundin e shtatë ku i futur në kënd nga Fury dorëzohet pas ndërhyrjes së arbitrit. Gypsy King kthehet në majën e boksit profesionist, duke shijuar ndjesinë e kampionit të botës. E të mendosh që dy vjet më parë dukej një boksier i mbaruar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!