Ëndërronte të bëhej futbollisti i njohur, i riu përfundon në ...

Premte, 28 February 2020 14:53

E pranoi që në çastin e parë kur u mor në pyetje nga policia:

‘Është e vërtetë, kam ardhur këtu për të shitur drogë’. Tani dëshiron ta nisë nga e para, apo më mirë, nga dy gjëra: një punë e ndershme (të cilën ia ka gjetur xhaxhai në Itali) dhe nga pasioni për futbollin.

Por, duhet ta bëjë larg Zvicrës. Dëbimi dhjetëvjeçar nga Zvicra dhe dënimi me 19 muaj burg, konvertuar në dy vjet burg me kusht, janë vendimet e marra nga gjykata e Luganos për 20-vjeçarin shqiptar.

Në Shqipëri ai kishte nisur karrierën e futbollistit profesionist, por skuadra e tij luante në ligën e dytë, kështu që nuk bëhej fjalë për paga të larta

Për pasojë, kur dikush i ofroi një ‘punë’ për të kryer në Zvicër, u josh. Dhe besoi, gjë që iu premtuar edhe kjo, se atje do të gjente edhe një skuadër për të vazhduar karrierën. Por gjeti vetëm burgun për shitjen e 250 gramëve kokainë vitin e kaluar, plus 40 të tjera që iu gjetën gjatë arrestimit në Chiasso.

Ai pranoi gjithçka, pranoi gjykimin e shkurtuar dhe dëgjoi me kokën ulur vendimin e gjyqtarit.

Hetimi bëri të mundur identifikimin dhe vënien nën akuzë të personave të tjerë të lidhur me trafikun në fjalë.

Peshq të vegjël, ndërsa individët që orkestrojnë gjithçka nga Shqipëria janë të vështirë për t’u kapur. Janë të lirë dhe vazhdojnë të mbytin Ticinon me drogë dhe korrierë për ta trafikuar.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

Sport

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

      Shqipëria luan këtë të hënën ndoshta ndeshjen më të rëndësishme të historisë së saj. Kuqezinjtë përballen në Euro 2024 në sfidën e tretë në grup me Spanjën e kualifikuar, duke...

Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Sport

Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Ky është Europian rekordesh për shqiptarët.   Kur ishte menduar se si zakonisht, rekordin për konsumin e birrave do e shënonin anglezët apo skocezët, panorama ka ndryshuar.     Sipas gazetës gjermane, Waltroper Zeitung, kampionët...

Ekspertja: Pse SPAK nuk ndjek paranë e kompanive që ka hetuar, pse nuk bllokon ‘5D’

Politikë

Ekspertja: Pse SPAK nuk ndjek paranë e kompanive që ka hetuar, pse nuk bllokon ‘5D’

  Ekspertja e ekonomisë, Brisida Shehaj ka folur në lidhje me skandalin e inceneratorëve se kush pritet të digjet tani. Gjatë bisedës, Shehaj tha se SPAK nuk po ndjek paranë e kompanive...