Koronavirus çon drejt shtyrjes Lojrat Olimpike, për momentin Japonia reziston

Tuesday, 17 Mars 2020 10:58

Japonia zyrtare, pra ajo politike që përfaqëson qeverinë në vend, vazhdon të rezistojë. Me anë të kryeministrit Shinzo Abe, organizatorët e Lojrave Olimpike 2020 siguruan se turneu më I rëndësishëm i sportit botëror do të nisë më 24 korrik sipas parashikimeve. Por situata globale e tronditur nga pandemia e Covid-19 nuk është në favor, teksa sinjalet që vijnë janë të kundërta me ato që japin autoritetet japoneze.

Disa prej kampionateve botërorë në disiplina si boksi dhe gjimanistika, që do të përcaktonin edhe kualifikimet e fundit për në Tokyo 2020 janë pezulluar. Ndërkohë, sipas një sondazhi të Kyodo, 69.9% e japonezëve është kundër zhvillimit të Lojrave Olimpike. Në këtë mënyrë ka shumë mundësi që Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dhe organizatorët japonezë të vendosin shtyrjen e Lojrave Olimpike.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...