Coronavirus ndryshon futbollin europian, Ceferin: Asgjë nuk do të jetë si më parë

Saturday, 28 Mars 2020 11:32

Asgjë nuk do të jetë si më parë. Kjo është pak por e sigurt, pavarësisht se nëse futbolli do të kthehet të fushë për të mbyllur sezonin, apo gjithçka do të nisë nga e para edicionin e ardhshëm. Asgjë nuk mund të parashikohet. Gjithçka është në dorë të Coronavirus. Nëse situata nuk ndryshon atëherë do të jetë e vështirë të riformulohen kalendarët. Ky është vetëm një nga problemet me të cilët duhet të përballet UEFA, por po kaq të rëndësishme janë edhe çështjet financiare që shqetësojnë klubet, madje rrezikojnë falimentin e shumë prej tyre.

Në këtë mënyrë, qeveria europiane e futbollit studion disa plane. Si fillim me Covid-19 pritet të përfundojë edhe “era” e Fair Play Financiar. UEFA do të heqë dorë nga kontrrolli i bilanceve të klubeve, qoftë edhe për disa vite, në mënyrë që ata të shëndoshin sërish arkat e tyre. Kjo është edhe një kërkesë e Shoqatës së Klubeve të Europës. Një konfirmim për këtë vjen edhe nga vetë presidenti I UEFA, Alexander Ceferin në një intervistë për të përditëshmen italian “Repubblica”.

“Asgjë nuk do të jetë si më parë, pas këtij viti të tmerrshëm. Mbi Fair Play Financiar ka disa opsione”, është shprehur numri një i futbollit europian. Ndërkohë, një tjetër çështje që kërkon zgjidhje të shpejtë nga UEFA ka të bëjë me reduktimin e pagave të futbollistëve. Shumë skuadra kanë nisur praktimimin e masave, ndërsa shumë të tjera përballen me kundërshtimin e lojtarëve.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...