Dyer të mbyllura dhe fushë neutrale, ja si pritet të rinisë sezoni i Serie A

E mërkurë, 01 Prill 2020 09:44

Nëse pozicionet e klubeve për të rinisur kampionatin po kristalizohen pak nga pak, krerët e futbollit italian vijojnë të studiojnë mënyrën më të mirë për të përfunduar Serie A dhe për të mos u përballur me dëme ekonomike më të mëdha: të caktohet fituesi kampion dhe të shmanget pasja e 22 skuadrave vitin e ardhshëm duke bllokuar rëniet nga kategoria.

Të gjitha mundësitë janë në shqyrtim, përfshirë dhe atë që parashikon dyert e mbyllura, por siç e cekëm objektiv mbetet mbyllja e sezonit dhe, sipas “Corriere Dello Sport” po mendohet edhe zhvillimi i ndeshjeve në fushë asnjanëse.

Në këtë mënyrë, skuadrat e rajoneve më të prekura nga koronavirusi mund t’i luajnë ndeshjet e tyre në zona më të sigurta të Italisë. Falë dyerve të mbyllura do të shmangej rreziku i infektimit te tifozëria dhe lojtarët e stafet do të ishin më të sigurt. 

Duke menduar një rifillum të mundshëm të sezonit në fund të muajit maj, Seriea e edicionit 2019-2020 mund të mbyllej rreth mesit të korrikut. Mbetet kapitulli i Kupave të Europës, për të cilat po mendon UEFA, teksa pas pak orësh do të zhvillohet një videokoferencë me 55 federatat anëtare.

 
 
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...