Sevilla mbretëreshë në Europa League, mposht Interin në finale

Premte, 21 August 2020 23:13

Sevilla ka fituar për herë të 6-të në histori trofeun e Europa Leagues, po aq herë sa ka qenë në finale.

Skuadra spanjolle zhvilloi një finale të çmendur duke mposhtur 3-2 skuadrën e Interit të Antonio Contes e cila mbyll sezonin pa trofe, shkruan SYRI.net.

Ndeshja nisi vrullshëm pasi në minutën e 4’ ishte Lukaku i cili realizoi golin e avantazhit (1-0) nga pika e bardhë e penalltisë. Portieri Bono kuptoi krahun e sulmuesit belg por pa mundur të ndalë topin që përfundon në rrjetë.

 
 

Nuk ka zgjatur më shumë se 7 minuta gëzimi i Interit. Sevilla ka arritur të barazojë rezultatin 1-1 me anë të Luuk de Jong i cili realizoi me kokë duke mposhtur portierin Handanovic. Në minutën e 33’  Sevilla ka bërë përmbysjen e çmendur pasi sërish në skenë del Luuk de Jong realizoi për 2-1. Për të vendosur barazpeshën mendoi Godin për 2-2.

Goli i avantazhit për Sevillan vjen në minutën e 74’ kur Diego Carlos realizoi një rofishatë të bukur por topi u devijua nga Lukaku dhe më pas përfundoi në rrjetë, shkruan SYRI.net.

Pas shpërdorimeve të rasteve të shumta në sulm, sulmuesi belg i Interit realizon autogol.

Deri në minutat e fundit Sevilla administroi rezultatin duke marrë sërish një tjetër trofe të rëndësishëm, ndërsa Interi zhgënjen në finalen e parë europiane pas tripletës të famshme në vitin 2010.

\

Modifikuar më Saturday, 22 August 2020 11:13
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...