Në hetimin e Raportit, lidhjet midis futbollit, klanit dhe biznesit. Hijet shqiptare në Lazio të Tares.

Hënë, 07 June 2021 12:06

 

 

Në hetimin e Raportit, lidhjet midis futbollit, klanit dhe biznesit. Hijet shqiptare në Lazio të Tare
Episodi i sonte i Report do të përqendrohet në një hetim ndaj prokurorëve në botën e futbollit. Në mes të rrugës, një qarkullim dhe konflikt interesi me depërtimin e krimit të organizuar. Me implikime për Lazion dhe drejtorin e tij sportiv, Igli Tare. Repubblica raporton disa përparime.

Dy episode të rikonstruktuara nga speciale "Shkëlqimet dhe mjerimet e zotërve të futbollit", transmetuar sonte në 21.15 në RaiTre.

 

E para ka të bëjë me një hetim nga Prokuroria Publike Bari i cili filloi me zbulimet e Gico della Guardia di Finanza e cila, në nëntor 2018, arrestoi 22 persona të lidhur me klanet Capriati dhe Parisi.

"Hetimi nxjerr në dritë një aleancë midis mafies siciliane, klaneve 'Ndrangheta dhe Bari për të investuar në një rrjet dyqanesh bastesh, në Itali dhe jashtë saj".

Bandat janë të interesuara të blejnë Top Bast (400 dhoma aktive), në emër të Ermal Barjami, i cili sipas Guardia di Finanza është një figurë.

"Urdhri i nënshkruar nga prokurori i Barit thotë se" në fakt, kompania i përket vëllezërve Genti dhe Igli Tare, përkatësisht konsulli shqiptar në Turqi dhe drejtori sportiv i klubit sportiv Lazio ". Sipas hetuesve, rrethana është e dukshme nga një seri kontakti midis njerëzve tare dhe emisarëve të klanit ”.

Në veçanti, ka disa posta elektronike në lidhje me një takim të planifikuar për në 8 Janar 2015 midis Genti Tare dhe kreut të organizatës Bari, Francesco Martiradonna.

Shitja nuk kalon: klanet nuk e konsiderojnë të përshtatshme në nivelin e taksave për të investuar në Shqipëri. Për këtë arsye vëllezërit Tare nuk hetohen. Por një drejtor klubi nuk mund të jetë pronar i një agjencie bastesh: është një vepër sportive, kështu që letrat e hetimit dërgohen në Prokurorinë e FIGC

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...