Dueli më spektakolar në 'Euro2020'/ Holanda fiton me drithërima ndaj Ukrainës

Diel, 13 June 2021 23:08

 

Përballja mes Holandës dhe Ukrainës është sfida më spektakolare gjatë këtyre ditëve të para të Kampionatit Europian.

“Tulipanët” fituan me rezultatin 3-2 në një ndeshje me shumë emocione e zhvilluar në "Johan Cruijff Arena" të Amsterdamit e vlefshme për Grupin C të “Euro 2020”.

 

5 golat u realizuan të gjitha në pjesën e dytë. Ishte Georginio Wijnaldum që zhbllokoi rezultatin (52′). Weghorst dyfishoi avantazhin pas shtatë minutave, duke përfituar nga një gabimi i mbrojtësit kundërshtar (59′).

Ukraina nuk u dorëzua dhe ia doli ta barazoi rezultatin brenda 4 minutash. Fillimisht kapiteni Yarmolenko shënoi supergol nga distanca (75′). Pastaj, Yaremchuk barazoi shifrat, duke shënuar me kokë (76′).

Kur të gjithë po prisnin vërshëllimën e fundit të gjyqtarit në skenë doli Dumfries që përfitoi nga harkimi i Ake dhe i solli fitoren Holandës (85′).

Holanda pas këtij triumfi renditet në vendin e dytë në Grupin C me 3 pikë, po aq sa kryesuesit Austria që ka golavarazh më të mirë. /

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...