Itali/ “Pallati i drogës” shqiptare, vendi ku çmimet vareshin nëpër mure

Hënë, 04 June 2018 18:55

Një pallat i tërë i shpërndarjes së drogës, drejtuar nga një grup shqiptarësh dhe ku çmimet e llojeve të drogës ishin të shkruara në mure, ky është përshkrimi që policia italiane i ka bërë operacionit antidrogë që ndërmori në Frosinone.

Një ndërtesë e tërë ishte transformuar në një supertreg të drogës, i hapur gjatë gjithë kohës. Karabinierët zbuluan se në atë pallat strehoheshin vetëm shpërndarësit e drogës, duke vënë në pranga 13 persona.

Hetimet për këtë bandë kishin nisur në dhjetor të 2015 dhe zbuluan një grup shqiptarësh, që kontrollonin të gjithë tregun në këtë pallat, që shërbente si bazë për shpërndarjen e llojeve të ndryshme të drogës.

Blerësit vinin nga zonat afër, dhe e dinin që në çdo moment të ditës pallati ishte i hapur për të blerë çdo lloj droge. Sipas autoriteteve italiane, më e shitura ishte ajo që quhej minidoza e kokainës, apo kokaina në formën e krakut, me një peshë prej 300 mg dhe një çmim prej 20 euro. Doza në fakt ishte e reklamuar me shkronja të mëdha në murin e ndërtesës me peshën dhe çmimin.

Në organizatë çdokush kishte rolin e tij, ata që mbikëqyrnin ndërtesën me detyrën e adresimit të blerësve, apo të jepnin alarmin nëse vinte policia. Ndërsa të tjerë merreshin me shitjet, paketimin e dozave dhe mbajtjen e llogarive. Droga furnizohej nga dy shqiptarë, babë e bir, që punonin në Romë thotë policia, po pa dhënë emra konkretë.

“Squadra mobile” italiane ka ndërhyrë herë pas here, por organizata modifikonte metodat, nga apartamentet kaloi në shitjet brenda shkallëve të drogës, me doza të fshehura brenda sportelit të shërbimit të ndërtesës. Të ardhurat mesatare ditore të organizatës shkonin nga 6 deri në 8 mijë euro, dhe në fundjavë shkonte 10 mijë euro

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Aktualitet

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Policia në Tivar paraqiti kërkesë për fillimin e procedurave ndaj shtetasit Irfan Domnori, 64-vjeç, nga Shkodra, njofton Drejtoria e Policisë e Malit të Zi, trasnmeton Ulqini Online. Shtetasi nga Shqipëria është dënuar me...

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Sport

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Në mbrëmje, në Shqipëri, Didier Deschamps do të festojë pankinën e 100 si trajner i Francës. E gjithnjë, pa sulmuesin më të mirë francez të historisë së Real Madrid në...

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Aktualitet

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Ndeshja Shqipëri Francë do akoma disa orë të fillojë, por masat e sigurisë në stadiumin “Air Albania” po bëhen gjithmonë e më shtrënguese. Forca të shumta policia po rrethojnë impiantin e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!