Protestë në Bulqizë, në mbështetje dhe kampionët e botës

E Enjte, 19 July 2018 15:06

Banorë të bashkisë së Bulqizës protestuan kundër prerjes dhe shfrytëzimit me koncension të masivit shekullor të pyjeve në Sheshe Bulqizë.  Disa qindra banorë u mblodhën para Bashkisë së qytetit nga ku deklaruan se do të mbrojnë deri në fund pyjet që i cilësojnë ndër pasuritë e mëdha që ata kanë. Në mbështetje këtë herë ishin edhe sportistët e njohur të ringut, vëllezërit Keta.

Banorët e Bulqizës zbritën sërish në protestë për mbrojtjen nga prerja dhe shfrytëzimi i të masivit pyjor të Sheshe Bulqizë.

Me pankarta në duar ata u mblodhën në qendër të qytetit duke kërkuar anulimin e koncensionit për shfrytëzimin e pyjeve shekulllore.

Krahas qytetarëve e shoqërisë civile që janë vënë në krye të qendresës,  protesta u mbështet edhe nga sportistët e njohur, vëllezërit Keta.

"Ngrihuni për të mbrojtur një të drejtë njerëzore, një e drejtë që natyra, Zoti e ka krijuar, ja ka dhënë Bulqizës".

Ali Shehu, ish-kryetari i Këshillit Komunal tha se banorët po mbrojnë një të drejtë, përballë asaj që e cilësoi tentativë të pushteteve për të marrë gjithçka publike.

"Këshilli i komunës nuk ka marrë asnjë vendim për miratimin e një marrëveshje koncesionare".

Vetë banorët përsëriten qëndrimin se do të mbrojnë deri në fund pyjet e Bulqizës, si një prej pasurive më të mëdha që ata kanë.

"Jemi të bashkuar, me gjak do ta mbrojmë".

Disa ditë më parë, gratë e fshatrave të Fushë Bulqizës protestuan në malin ku kërkojnë që të mos lejohet prerja e pyjeve.

Modifikuar më E Enjte, 19 July 2018 15:07

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Aktualitet

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Katër të plagosur rëndë nga aksidenti në Gramsh do të transportohen drejt spitalit të Traumës në Tiranë.   Gazetari Shkëlzen Henkoja bën me dije se të aksidentuarit janë në gjëndje të rëndë...

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Sport

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Manchester City edhe pse shumë larg Liverpool në renditjen e Premier League i ka dhënë fund dilemave për vendin e dytë. ‘The Citizens’ kanë mposhtur Leicester City në shtëpinë e...

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Show-biz

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Dafina Zeqiri i ka shprehur dashurinë në publik partnerit të saj Dj Geek. Ka qenë vetë këngëtarja shqiptare ajo e cila ka publikuar një foto me partnerin duke u puthur...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!