Mërtiri: Rama dhe Veliaj nuk e duan të bukurën, ajo që po ngrenë kudo është një tallava

E mërkurë, 20 May 2020 19:26

Përfaqësuesi i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Ergys Mërtiri në fjalën e tyre  para protestuesve në mbojtje të Teatrit është shprehur se ajo që po ndërton Rama me Veliajn është një tallava.

Mërtiri ndër të tjera në fjalën e tij ka theksuar se kjo qeveri nuk e do teatrin, pasi teatri është elitar.

Kjo është një qeveri që synon synon të ndërtojë një qytet gradaçelash.

 

Ky Teatër ishte pjesë e të paktave vlerave kulturore që i kishte mbetuur kryeqytetit dhe Rama dhe Veliaj kanë urrejtje ndah gjërave të bukura, pasi janë vetë të shëmtura, janë të shëmtura në shpirt, në politikat që bëjën. Ajo çfarë po ngre Rama është kudo që një tallava. Kultura që ai kërkon të kultivojë është tallava. Sepse kultura e cdo vendi totalitar është tallava. Ne kemi politikë tallava, analistë tallava, gjykata tallava, akademikë tallava. Prandaj nuk duan teatër, sepse teatri është elitar dhe  jo tallava. Teatri është e kundërta e betonit që këta po ngrenë. Ata duan të ndërtojnë një qytet gradaçelash. Shikoni si e ka bërë kryeministrin me drita. Ajo që është më e tmerrshme është se jetesa jonë po masakrohet. Rama i ka kapur të gjitha pushtetet e pavarura”, është shprehur Mërtiri./

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Aktualitet

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë- Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015 e cila do denonconte një abuzim seksual është liruar. Në atë...

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

Globi

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

72 viktima nga koronavirusi jnë 24 orët e fundit. Këto janë të dhënat të publikuara pak më parë nga Mbrojtja Civile Italiane. Sa i përket rasteve të reja, sot u regjistruan edhe...

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka e ftuar në Fax News foli ne lidhje me marrëveshjen për Refromën Zgjedhore, ku ndër të tjera foli edhe për ndryshimin e sistemit. Caka u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!