Shtrimet te infektivi, një rezulton negativ në tamponin e dytë. Çfarë po ndodh me testet serologjike

Premte, 22 May 2020 14:03

Në 24 orët e fundit ka pasur rritje të rasteve të shtruara në spitalin Infektiv nga koronavirusi. Tre raste kanë ardhur mbrëmjen e kaluar, një nga Shkodra, një nga Kruja dhe një nga Tirana.

Pas analizave përsëritëse, pra tamponi i dytë, një prej rasteve ka rezultuar negativ. Por megjithatë pacienti po mbahet i shtruar në Infektiv deri sa t’i nënshtrohet analizave të tjera, pasi ka ndodhur që një analizë e vetme të mos tregojë rezultatin real të infeksionit.

Aktualisht janë 17 persona në Infektiv, mes tyre dhe një grua shtatzënë që ka dy javë e shtruar në spital. Mjekët thonë që gjendja e saj është e përmirësuar në krahasim me momentin kur erdhi dhe konsiderohet një gjendje e moderuar. Ndërkohë që prej më shumë se një muaji ka nisur analiza e serologjisë, të cilës i janë nënshtruar deri tani 1000 punonjës të personelit mjekësor dhe infermieror, një mesatare 33 analiza në ditë, në një kohë që MSH ka lajmëruar se kësaj analize do t’i nënshtrohen gjithë personeli mjekësor, infermieror, policia e Shtetit që së bashku numërojnë 28 mijë punonjës, para se kësaj analize t’i nënshtrohet e gjithë popullata.

Me këtë ritëm, me 33 analiza në ditë dhe 1000 në një muaj do të duhen 28 muaj për të përfunduar analizat vetëm të punonjësve infermierorë, mjekësore e policisë. Analiza serologjike është një analizë gjaku që tregon nëse në trupin e një personi janë krijuar apo jo antitrupat kundër COVID-19, që në vetvete dëshmon nëse e ka kaluar ose jo koronavirusin. Sipas ekspertëve në vend dhe në botë kjo analizë është shumë e rëndësishme sepse do të tregonte nivelin e imunitetit në popullatë.

Deri më tani qeveria shqiptare e ka ndaluar kryerjen e analizës serologjike në laboratorët privatë duke mos licencuar asnjë prej tyre. I vetmi laborator i certifikuar nga komiteti teknik i MSH është laboratori i mikrobiologjisë në QSUT, i cili ka bërë 1000 analiza në 1 muaj./balkanweb/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ndarja nga jeta e këngëtarit popullor, mesazhi i ish deputetes: Të qoftë i lehtë dheu artist i madh...

Aktualitet

Ndarja nga jeta e këngëtarit popullor, mesazhi i ish deputetes: Të qoftë i lehtë dheu artist i madh...

Pas lajmit pëer ndarjen nga jeta të kengëtarit të muzikës popullore dibrane Qerim Sula, ish deputetja demokrate e këtij qarku Dhurata Çupi, ka hedhur një shenim në faqen e saj...

Tërmet me madhësi 4.2 Righter në Kassos të Greqisë

Globi

Tërmet me madhësi 4.2 Righter në Kassos të Greqisë

GREQI Një tërmet me madhësi 4.2 i shkallës Righter ka tronditur lokalitetin e Kassos në Greqi. Instituti Gjeodinamik i Athinës ka lajmëruar se tërmeti tronditi Kassos këtë të shtunë në orën 17:58...

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Politikë

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Gentian Zenelaj, aktori i mirënjohur humorit, i ka dërguar një mesazh kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliut.Zenelaj, si prind kësaj radhe më shumë se sa figurë publike, i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!