Simon Sebag‑Montefiore takime në Bukuresht me lexuesit rumunë

E Enjte, 29 November 2018 12:00

100 vjet pas vdekjes së Carit të fundit, Nikolla II dhe anëtarërve të familjes së tij, historiani dhe shkrimtari i famshëm britanik ishte i pranishëm në Rumani me ftesë të Shtëpisë Botuese “Trei”. I konsideruar një nga personalitet më të rëndësishme të letrave dhe historisë së sotme, Simon Sebag‑Montefiore, është shndërruar në një nga autorët më të dashur dhe të lexuar në gjithë Europën dhe në gjithë botën. Botimi i veprës së Stephen Sebag‑Montefiore-s në rumanisht e bën atë gjithmonë e më popullor në radhën e lexuesve. Në fund të muajit nëntor, ai mbajti një konferencë në Bibliotekën Qendrore të Universitetit (BCU), dhe në tjetër në mjediset e librarisë “Humanitas Cismigiu” në Bukuresht.

Vepra "Romanovët” (1613-1918) i është kushtuar babait të tij, Dr. Simon Sebag-Montefiore. "Babai im, Dr Stephen Sebag-Montefiore, vdiq kur unë isha duke shkruar këtë libër. Më mungon shumë urtësia dhe dashuria në çdo aspekt, si dhe aftësia e tij si redaktor.", thotë shkrimtari, për të cilin ky libër është bërë një pasqyrë e vërtetë e historisë së familjes së tij.

"Ky libër ka pika takimi të papritura me historinë e familjes sime: stërgjyshi im, Sir Moses Montefiore, ka takuar perandorët Nikolla dhe Aleksandri i II. Vetë ekzistenca ime i detyrohet, nëse është kjo fjala e duhur, dy tragjedive në historinë e hebrenjve rusë. Anëtarët e familjes së gjyshes sime, Woolf, luftuan për Poloninë kundër dinastisë të Romanovëve në 1863, dhe pastaj refugjuan në Angli. (...) Ndërkohë që shkruaja në lidhje me Galipolin, nuk kisha si të mos mendoja se si stërgjyshi im, Majori Cecil Sebag-Montefiore, u braktis atje në një pirg kufomash, duke besuar se kishte vdekur, më pas nuk e morri kurrë veten për shkak të dëmtimit në kokë; dhe, po ashtu kur kam shkruar në lidhje me ndërhyrjen e perëndimorëve kundër bolshevikëve në vitin 1918, unë nuk mund të mendoj se si djali i tij, gjyshi im, Kolonel Eric Sebag-Montefiore, ishte anëtar i ekspeditës britanike që pushtuan Batumi-n. Lidhje të tilla janë, sigurisht, banale, - thekson shkrimtari i famshëm- por në një farë mënyre kanë kontribuar gjithashtu në ngritjen e ndërtesës ", - vëren Simon Sebag Montefiore.

Së fundi, por jo më pak e rëndësishme, falënderimet e mia shkojnë për bashkëshorten time, Santa Sebag Montefiore, për mbështetjen në këtë proces të vështirë . "I jam thellësisht mirënjohës, për qetësinë, mirësisë, bukurinë, dashurinë dhe vetëpërmbajtjen e gruas sime Santa, duke tejkaluar periudhën e Stalinit dhe Jerusalemit, ka pasur durim tani në etapën Romanovëve. I detyrohem për gjithçka: ajo është perandoresha ime e vërtetë."

Kujtojmë se vepra e Simon Sebag‑Montefiore-s, botohet në Tiranë nga Shtëpia Botuese 55, me cilësi dhe e sinkronizuar me të gjitha botimet e veprave të autorit të madh bashkëkohor në të gjitha qendrat europiane.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Politikë

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore, e cila kundërshtohet të firmoset nga disa prej deputëtëve brenda Kuvendit Përmes një postimi në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se...

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!