Amaneti u përmbush, artisti prehet në vendlindje! Mirjeta Ljarja: S’jam pishman për përcjelljen e thjeshtë të Rikardit, është shumë shpirtërore

Tuesday, 21 Prill 2020 17:48

Amaneti i aktorit të madh Rikard Ljarja u përmbush. Trupi i tij do të prehet në varrezat katolike të Rrmajit në Shkodër. Duartrokitjet që i mori në skenë gjatë gjithë jetës së pasur artistike e shoqëruan edhe në këtë moment të lamtumirës.

Bashkëshortja e artistit, aktorja Marjeta Ljarja falënderoi të gjithë për vlerësimin e figurës të bashkëshortit të saj. Ajo tha se nuk ka pishmane për përcjelljen e thjeshtë që iu bë aktorit, pasi ishte shumë shpirtërore.

8e2c4e32-f442-4856-88c9-dee8a9b4640a.jpg


“Nuk kam pishman që është një përcjellje kaq e thjeshtë, por është shumë shpirtërore. Mesazhet janë pafund që kanë dalluar pjesën njerëzore, pjesën e mirë të Rikardit, jo thjesht pjesën e ekranit. Ju falënderoj me shpirt që e thyet këtë vështirësi dhe jeni këtu me ne sot. Është shumë më e bukur, kaq thjeshtë, më njerëzore. Faleminderit të gjithëve”, tha Marjeta.

Ndërkohë, Rita Gjeka tha se: “E ka zgjedh vetë këtë ditë se nuk ka dashur ceremonira. Ka qenë madhështor në modestinë e tij”.

Famullitari i Shkodrës dom Vlash Palaj i dha bekimin ndërsa tha se një emër si Rikard Ljarja është një shembull për gjithë shoqërinë. Drejtorja dhe aktorja e teatrit Migjeni Rita Gjeka luajti në skenë me Rikard Ljarjan në vitin 2009 në dramën Shën Gjon Kryepremi që është edhe ngjitja e fundit e të ndjerit në skenë.

Një prej fqinjëve të vjetër në Shkodër të Rikard Ljarjas ka kujtime të paharrueshme. Një kurorë me lule përmes këshilltarit të tij solli Presidenca ndërsa në këtë ceremoni mortore që përfundoi në Shkodër morën pjesë shumë pak persona për shkak të Covid-19 edhe pse miqtë e të madhit Rikard Ljarja janë të shumte jo vetëm si një aktor që mbetet në panteonin e artit shqiptar por edhe si një person që mbart vlera të mëdha njerëzore.

.

 Modifikuar më Tuesday, 21 Prill 2020 17:55

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

Aktualitet

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

  Reshje dëbore ka pasur edhe në Llogara gjatë orëve të mbrëmjes dhe në orët e para . Temperaturat e ulëta kanë bërë që fshati turistik i Llogarasë të zgjohen në...

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

Moti

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

  Vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, që do të sjellin reshje shiu gjatë ditës së sotme, por edhe në vijim pritet...

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

Kronikë

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

  Të tjera detaje janë bërë të ditura në lidhje me vdekjen e 12-vjeçares në Derviçan të Gjirokastrës, banesa e të cilës u përfshi nga flakët. Shkak i zjarri në banesë është...