Agim Krajkën nuk e nget më lemza...

E Enjte, 03 May 2018 11:05

Sot është ditëlindja e 81-të e kompozitorit Agim Krajka. Sikurse edhe vitin e kaluar,  janë miqtë, kolegët e famlijarët që urojnë artistin, që ka një kontribut prej më shumë se një gjysmëshekulli në muzikën shqiptare, kompozitori që e nxori muzikën nga bazat e amatorizimit dhe e largoi atë nga thonjtë e politikës, e ktheu drejt rinisë, popullit të tij. Ka vite që mjeshrin e muzikës së lehtë nuk e merr më lemza, askush, nga lart, nuk kujtohet për të. Ai, herë pas here, thyhen heshtjen me kritika e sugjerime, por këtu nuk do kush kritika, do lavde, do osanara, por mjeshtri nuk ka, ai thotë të vërteta të hidhurapër dje, për sot e nesër...Sot është ditëlindja e 81-të e kompozitorit Agim Krajka. Sikurse edhe vitin e kaluar,  janë miqtë, kolegët e famlijarët që urojnë artistin, që ka një kontribut prej më shumë se një gjysmëshekulli në muzikën shqiptare, kompozitori që e nxori muzikën nga bazat e amatorizimit dhe e largoi atë nga thonjtë e politikës, e ktheu drejt rinisë, popullit të tij. Ka vite që mjeshrin e muzikës së lehtë nuk e merr më lemza, askush, nga lart, nuk kujtohet për të. Ai, herë pas here, thyhen heshtjen me kritika e sugjerime, por këtu nuk do kush kritika, do lavde, do osanara, por mjeshtri nuk ka, ai thotë të vërteta të hidhurapër dje, për sot e nesër...
Sipas kompozitorit, muzika shqiptare ka humbur tabanin kombëtar dhe këngëtarët më shumë rëndësi i kushtojnë veshjes së muzikës. Artistët i kanë shërbyer sistemit komunist, ka pasur në radhët e tyre edhe spiunë e bashkëpunëtorë, imoralë, etj. Po këto i dinë të gjithë por fshehin kokën si struci...
“Me çfarë krijimtarie muzikore po ushqehet rinia sot? Me muzikën e turmës. Sepse vetë ata që e shkruajnë atë janë pjesë e turmës, nuk janë masë e vetëdijshme, e ndërgjegjshme që i përket një kombi, që ka për detyrim të riprodhojë kulturën e atij populli”.
Pas disa ditëh nis në Lisbonë Festivali Europian i Këngës, Eurovizion. Mjeshtri është kritik, si gjitjmonë: “Mund të jetë këngë shumë e bukur, por bota e njeh Shqipërinë. Edhe kënga shqiptare, që të jetë shqiptare duhet të ketë rrënjën që të ketë ardhur nga shqiptarizmi”, është sugjerimi i hershëm i tij.
Shkurtimisht, mjeshtrin sot nuk e nget lemza. Nuk kujtohet ministria t’i çojë tufë lule, apo TKOB, askush...
Në Evropë apo në SHBA, aty ku ndenji 17 vjet, është ndryshe. Artisti ka vendin dhe piedestalin e tij!
Krajka u lind në Kavajë, më 3 maj 1937. Në vitin 1963 Agimi fillon studimet për teori e kompozicion. Degën e Kompozicionit e ka kryer nën drejtimin e të madhit Çesk Zadeja. Në vitin 1964 kalon pranë Ansamblit të Këngëve dhe Valleve populloreë në fillim si instrumentist, e më pas si kompozitor dhe drejtues orkestre. Veprimtaria e tij muzikore është shumë e gjerë dhe përfshin një periudhë prej tri dekadash. Ka shkruar muzikë në shumë lloje dhe është bërë i famshëm si me muzikën e lehtë, ashtu edhe më atë popullore, të përpunuar e orkestrale. Ka kompozuar mjaft pjesë orkestrale për fizarmonikë dhe me qindra këngë të muzikës së lehtë. Ka marrë pjesë në shumë festivale të muzikës deri në festivalet e fundit të pasviteve ‘90, duke filluar me këngën e famshme “Lemza”, kënduar nga Vaçe Zela në Festivalin e Parë të Këngës në Radio më 1961. Ai është nderuar me mbi 15 çmime të dyta, 3 3mime të treta dhe vetëm një çmim të parë në Festivalin e vitit 1987, me këngën “Nuk e harroj”, të kënduar nga motrat Libohova. F. Slatina/55news.al/

 

Modifikuar më E Enjte, 03 May 2018 11:09

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Më shumë se 400 emigrantë arritën në ishujt grekë në 24 orët e fundit

Aktualitet

Më shumë se 400 emigrantë arritën në ishujt grekë në 24 orët e fundit

Rojet bregdetare greke kanë asistuar në shpëtimin e 225 refugjatëve në 5 incidente të ndryshme në ishujt në lindje të Egjeut përgjatë 24 orëve të fundit. Sipas selisë së Autoritetit Portual...

Lajm bombastik! Media spanjolle largon Ronaldon nga Juventusi, do të luaj në Angli

Sport

Lajm bombastik! Media spanjolle largon Ronaldon nga Juventusi, do të luaj në Angli

Cristiano Ronaldo është duke kaluar një nga moment më të errët në karrierën e tij. Luzitani po zhvillon një start sezoni për tu harruar me Juventusin. CR7 mund të largohet nga...

Tërmeti shkund jugun e Shqipërisë

Aktualitet

Tërmeti shkund jugun e Shqipërisë

Një tërmet me magnitudë 3.2 ballë ka lëkundur Sarandën dhe zonën jugore të vendit. Tërmeti me epiqendër në fshatin Aliko, 6 km në Jug-Lindje të Sarandës është ndjerë edhe në Delvinë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!