Elma Doresi: Aktori duhet të bëjë teatrin në skenë dhe jo jashtë saj, nëpër tavolina...

E Enjte, 03 May 2018 16:39

Regjisorja Elma Doresi, pas suksesit që pati me komedinë e Ferdinand Hysit,  “Vdiq mbreti, rroftë mbreti”, në skenën e Teatrit Kombëtar, reagon për zhvillimet e fundit në kë institucion. Atë e shqetëson jo vetëm drama shqipe, mungesa e saj në skenë,  por dhe jeta artistike në teatro.  

Në lidhje me godinën e Teatrit Kombëtar, regjisorja thotë: “Unë kërkoj kushtet për aktorët dhe për publikun. Unë dua aktorin që kur të dal pas skenës mos ta shoh duke u dridhur apo duke pirë çaj për t’u ngrohur. Dua të shoh publikun, që të vijë si mbret, ashtu siç i takon, e jo një publik që nxjerr batanijen apo shishen nga çanta vetëm e vetëm sepse e do teatrin.

Disa teatro di që janë restauruar si ai i Korçës apo “Migjeni” i Shkodrës. Madje dhe produksionet e tyre kanë pasur sukses. Por shfaqjet vdesin brenda vendit, sepse dëgjoj shpesh që thonë nuk kemi mundësi për t’i lëvizur, dhe kjo është fatkeqësi. Unë dua ta shoh Shkodrën, por dua të shoh dhe Vlorën. Artistët janë, unë me disa prej tyre kam bashkëpunuar dhe me disa të tjerë jam njohur në festivale me punët e tyre. Që një teatër të ketë zhvillim u duhet të lëvizi, të shkëmbejë eksperienca dhe të përballet me kritika të vërteta. Kështu që uroj për kolegët e mi t’u krijohen kushtet. Arti është, mungon mundësia.”

Regjisorja është e shqetësuar edhe me kolegët e saj: “Uroj për kolegët e mi të respektuar të bëjnë teatrin aty brenda, në skenë, dhe jo jashtë saj e nëpër tavolina, aty e di që të gjithë e duam dhe na dhimbset teatri, por kur vjen puna në skenë....hmm..!”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Aktualitet

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Vijon të jetë e rëndë dhe problematike situata me qytetarët shqiptarë, të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro grek teksa nuk lejohen...

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Globi

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Lajme të mira vijnë nga Franca sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi. Mediat vendase raportojnë se në 24 orë kanë ndërruar jetë 441 persona, një numër më i ulët se...

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!