2017, Linda Halimi, “bota” e vogël e Eurovizionit

Tuesday, 08 May 2018 11:34

Nga historia e pjesëmarrjeve të Shqipërisë në Eurovizion

Historia e pjesëmarrjeve të Shqipërisë në Eurovizion përsëritet me Linda Halimin. Përfaqësimi i vitit 2007 ka disa përsëritsje. Vetë Lindja, sikurse ka ndodhur më parë me këngëtarë me emër, u thirr nga SHBA për këtë performancë për Eurovizion. Një zë potent dhe i bukur i duhej Shqipërisë, por jo, mesa u pa, jo Eurovizionit.  

Kompozitori Klodian Qafoku shkoi për herë të dytë në Eurovizion, pas Luis Ejllit në 2006 dhe përsëri nuk kaloi në natën finale. Për të tretin vit radhazi Shqipëria nuk kaloi në natën finale. Pas tre kalimeve erdhën tre dështime njëri pas tjetrit. Vetëm 6 herë Shqipëria ka kaluar në finale. Shto edhe Ledina Ccelon që kaloi direkt në natën finale në 2005, 7 herë.

Si zakonisht mediat tona e ngritën në qiell këngëtaren, perfomancën “shkëlqimin”, votoat e internetit etj, dhe në fund Linda u kthye si iku. Po ajo histori... Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovison, Linda Halimi këndoi e katërta në natën e parë gjysmëfinale të Festivalit Europian të Këngës, i cili u zhvillua në Kiev të Ukrainës. Linda Halimi perfomoi me këngën e saj “World”, por “bota” e Lindës ishte shumë e vogël për Eurovizionin. Kënga u vleërsua me 76 pikë dhe zuri vendin e 14-të në gjysmëfinalen e parë.

Kënga “Bota “ fitoi Fesitvalin e 55 të këngës në RTSH, e kompozuar nga Klodian Qafoku dhe me tekstin e saj dhe Big Bastës.  Pas skualifikimit, Linda ka postuar një mesazh për gjithë ndjkesit e saj në rrjetet sociale: “Falemnderit te gjitheve per kete eksperience te bukur! Kam kaluar per mrekulli ! Fat vitin tjeter Shqiperia ime”- shkruan ajo.

Po le të shpresojmë sonte që Eugent Bushpepa të kalojë në natën finale të 12 majit, në edicionin e 63-të të Eurovizionit, që po zhvillohet në Lisbonë, pasi fituesi i vitit të kaluar është këngëtari nga Portugalia, dhe të mos ndodhë ajo historia e mëparshme. Të paktën të kalojmë në natën finale, pasi as Eugeni e as Shqipëria nuk e ka forcën të mahnisë Evropën me muzikën e saj...

  1. F. Slatina/55news.al/

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!