Drejtoresha e teatrit “Migjeni”, Rita Gjeka është shprehur kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. E ftuar në emisionin “Tempora” në RTV…
Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave u ka ndarë çmimin Nobel për Ekonomi, ekonomistëve Abhijit Banerjee, Esther Duflo dhe Michael Kremer,…
Mbrëmjen e djeshme Mariza Ikonomi ishte një ndër të ftuarit special të emisionit “Shiko kush luan”. Gjatë lojërave të ndryshme…
Drama “Xhelatët” e autorit  McDonagh është vepra e parë, që çeli sezonin artistik të Teatrit Kombëtar në “ArTurbina”. Vepra vjen…
Akademia Suedeze e Shkencave sivjet shpërbleu me çmimin Nobel për Letërsi, autorin austriak Peter Handke, një mbështetës i gjenocidit dhe…
Gani Mehmetaj Me çmimin Nobel për letërsi dhënë Peter Handkes, Akademia Suedeze e përsëriti gabimin e njëjtë si me Ivo…
Skënder MULLIQI Fituesi jo meritor I çmimit prestigjioz Hanke, me përkrahëjn që ia bëni regjimit criminal të Millosheviqit, e shiti…
Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, janë fituesit e fundit të çmimit prestigjioz “Nobel” për Letërsinë, që…
Nga Bujar Meholli Sot, Akademia Suedeze i ndau çmimin “Nobel” shkrimtarit austriak Peter Handke, i cili njihet si njeri kontrovers…
Festivali ndërkombëtar i teatrit kontemporan “Skampa 2019” mbërrin në edicionin e 21 në qytetin e Elbasanit. Këtë vit, pjesë e…
Shpallja e laureatit të sivjetmë të “Nobelit” për letërsi, shkrimtarit austriak Peter Handke, ka nxitur jo pak reagime. Kaherë ai…
Dashuria për pianon nuk njeh moshë. Kjo është pianistja Wanda Zarzycka e cila vjen nga Polonia. Me fjalë të tjera,…

Lajmet e fundit

“Rama vazhdon turin prej sheiku”, Këlliçi: Kryeministri ka ikur për të mos dhënë llogari para shqiptarëve

Politikë

“Rama vazhdon turin prej sheiku”, Këlliçi: Kryeministri ka ikur për të mos dhënë llogari para shqiptarëve

Kryetari i FRPD Belind Këlliçi me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se Edi Rama vazhdon turin prej sheiku në Riad. Këlliçi thekson se kryeministri po zhvillon këtë tur në...

Kamioni përplas makinën me dy shqiptarë në Greqi, vdes njëri

Bota Shqiptare

Kamioni përplas makinën me dy shqiptarë në Greqi, vdes njëri

Një shqiptar ka humbur jetën dhe një tjetër është plagosur në një aksident të rëndë në Greqi. Siç bën me dije policia helene, aksidenti automobilistik, që i mori jetën një 49-vjeçari...

Kushtet në konvikte, studentët: Gjendja katastrofike

Aktualitet

Kushtet në konvikte, studentët: Gjendja katastrofike

Konviktet në të cilat jetojnë studentët nuk plotësojnë as kushtet minimale ndërsa studenteve u duhet që të ndeshen me probleme nga më të ndryshmet. Edhe pse konviktet iu nënshtruan rikonstruksionit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!