Ish-presidenti Sejdiu: Pretenca Serbisë, të paraqesë Kosovën si faktor destabiliteti në rajon

Diel, 27 October 2019 20:39

Ish-presidenti kosovar Fatmir Sejdiu, në një intervistë për RTV Ora, tha se Serbia përpiqet vazhdimisht ta paraqesë Kosovën si faktor destabiliteti në rajon.

Sejdiu shtoi se kjo ka qenë një tezë e hershme e Serbisë.

Fatmir Sejdiu: “Pretenca e vazhdueshme e Serbisë është që Kosovën ta paraqesë si faktor destabiliteti në rajon duke investuar që të këtë destabilitet. Është diçka që vjen si investimi vazhdueshëm sepse kjo ka qenë një tezë e saj e hershme.

Edhe në kohën e bisedimeve që unë kam udhëhequr deri në shpalljen e Pavarësisë, edhe në periudha të mëhershme, gjithmonë me një qëllim të trembjes së faktorëve ndërkombëtar se bërja e Kosovës si shtetet i pavarur, që dihej se kishim një mbështetje të fuqishme ndërkombëtare dhe rezistencën e organizuar brenda vendit, do të jetë asgjë tjetër përveç një investim në një krijesë që do të destabilizojë rajonin, që do ishte një faktor permanent gjenerues i krizave, një diçka që nuk mund të kuptohet thjesht si aktor i rëndësishëm dhe partner në proceset e integrimeve dhe se do të ketë hakmarrje.”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Drogë dhe blerje votash/ Biznesmeni i arrestuar, vëllai i shefit të policisë

Aktualitet

Drogë dhe blerje votash/ Biznesmeni i arrestuar, vëllai i shefit të policisë

Policia e Shtetit publikoi të dhëna për kapjen e 32.5 kg me kanabis në formë çokollate. Në njoftim thuhet se operacioni u krye në bashkëpunim mes forcave të Policisë së Tiranës...

Mjerim dhe tragjedi/ 2-vjeçari po luante te kasollja e pulave kur ra zjarri

Aktualitet

Mjerim dhe tragjedi/ 2-vjeçari po luante te kasollja e pulave kur ra zjarri

dekja tragjike e 2 vjeçarit nxorri në pah varfërinë e skajshme në të cilën jetonte familja Çoku në fshatin Sanxhak të Kurbinit. Rreth orës 15:00 të ditës së djeshme, i vogli...

Dështimet e “mega-operacioneve”, show, mungesë provash dhe shkelje proceduriale

Aktualitet

Dështimet e “mega-operacioneve”, show, mungesë provash dhe shkelje proceduriale

Prej shumë vitesh, hapësira mediatike shqiptare pushtohet nga shprehje patetike “policia arreston dhe drejtësia liron”. Këtë togfjalësh e kanë përdorur qeveritë shqiptare, pavarësisht ngjyrimeve politike. Natyrisht, kryeministri aktual, Edi Rama, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!