Çfarë ndodh nëse Vjosa Osmani dorëhiqet nga posti i Kryetares së Kuvendit

Premte, 01 May 2020 18:35

Dekretimi i Avdullah Hotit si mandatar për të krijuar Qeverinë dhe thirrja e një seance të Kuvendit për këtë të shtunë bëri që kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, të paralajmërojë një konferencë për media, e cila është shtyer në minutat e fundit.

Në njoftimin e Kuvendit nuk është treguar arsyeja pse është shtyer dhe as se kur është paraparë të mbahet.

 

“Konferenca për media e kryetares së Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, e paraparë për orën 12:00, shtyhet. Për kohën e mbajtjes do të njoftoheni gjatë ditës”, thuhet në njoftimin e Kuvendit, shkruan SYRI.net Kosova.

Krijimin e mundshëm të Qeverisë së re nga partia e Osmanit, kjo e fundit e ka cilësuar si devijim të vullnetit të qytetarëve.

Në një situatë në të cilën ndodhet vendi ynë, padyshim që mund të shrohet pyetja se çka do të ndodhë nëse Osmani në këtë konferencë për media mund të jepte dorëheqje nga posti i kryetares së kuvendit.

Në rregulloren e Kuvendit të Kosovës, përkatësisht Nenin 14, pikën 3 përmendet se çka ndodhë në këso raste.

“Kryetari i Kuvendit mund t’ia paraqesë dorëheqjen Kuvendit. Aktin e dorëheqjes me shkrim ia dorëzon paraprakisht Kryesisë së Kuvendit. Pas miratimit të dorëheqjes, partia politike ose koalicioni, që e ka emëruar Kryetarin e mëparshëm të Kuvendit propozon kandidat të ri për kryetar”, thuhet në rregullore.

Derisa me ligj posti i kryekuvendarit i takon partisë fituese, por që me marrëveshje mes partive e ka marrë LDK, atë e ka emëruar Vetëvendosje.

Andaj, në këtë rast, do t’i takojë Vetëvendosjes që të propozojë kandidatin e ri për kryetar të Kuvendit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!