Edhe Jevtiq si Rakiq, injoron simbolet e Republikës së Kosovës

Saturday, 13 June 2020 19:07

Njësoj si shefi i tij, zëvendëskryeministri Goran Rakiqi edhe ministri i Kthimit dhe Komuniteteve të Republikës së Kosovës Dalibor Jevtiq, nuk ka asnjë simbol në zyrat e ministrisë të cilën e drejton.

Me këto veprime zyrtarët serbë që janë pjesë e Qeverisë së Republikës së Kosovës, po tregojnë se nuk frikësohen nga shteti i së drejtës, duke mos respeketuar ligjet dhe Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

Edhe në lajmet për takimet e ministrit me ambasadorët e komandantin e KFOR-it, askund nuk për mendet Qeveria e Kosovës, njejt sikur  lajmet e Rakiqit.

Goran Rakiqi e Dalibor Jeftiq, po shihet se po veprojnë në të njejtën vijë, duke injoruar shtetin pjesë e së cilit janë.

Edhe Jevtiqi sikur Rakiqi në takimet me ambasadorët e zyrtarët e tjerë si me atë amrikan Filip Kosnet, , atë italian Nikola Orlando, me komandantin KFOR-it gjeneral major Michele Risi e ambsadorin e OSBE-së në Kosovë, Jan Bratu, siç edhe shihet në fotografi nuk  ka asnjë simbol të Republikës së Kosovë ministër i së cilës është e po ashtu atye mungojnë edhe simbolet e shteteve të ambasadorëve  që janë në vendin tonë.

Derisa për këtë çështje të ngritur nga "Syri.net",  ashtu sikur shefi i tyre, kryeministri, Avdullah Hoti, përgjigje nuk kanë kthyer as  kyreministria rreth mungesës së simboleve të Republikës së Kosovës  në takimet e zëvendës kryeministrit/ ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal Goran Rakiq e  ministrit të Kthimit e Komuniteteve.

As kryetari LVV-së Albin Kurti, nuk ka dashur të flas për "Syri.net" rreth mungesës së  simboleve  nga ministrat e zëvendës kryeministri serb.

Nuk kanë mjaftuar e nuk po mjaftojnë faktet e publikuara nga "Syri.net", për tu bindur për mungesën e simboleve, flamujve, logove të Republikës së Kosovë në takimet e Rakiqit e Jevtiqit me  ndërkombëtarët.
 
Derisa presidenti Hashim Thaçi tha për "Syri.net", në kohën kur ka qenë kryeministër i vendit, përfaqësuesit e të gjitha komuniteteve kanë respektuar institucionet, kushtetutën, lidhet dhe simbolet e shtetit të Kosovës. Përndryshe nuk ka qënduar asnjë minutë në zyren e vet", tha presidenti Thaçi

"Ai që nuk respekton kushtetutën, ligjet në fuqi dhe shtetin nuk mundet me qenë pjesë e institucioneve", tha presidenti Thaçi.

Nga ana tjetër  institucionet gjyqësore dhe ato të organit të akuzës si dkuet akoma nuk kanë inicuar ndonjë procedur rreth kësaj çështje e cila këtë javë ishte tema kryesore. 

Pas publikimi të këtij skandali nga "Syri.net" kanë diskutuar edhe deputetët e Kuvendit të Kosovës, por pa marr  ndonjë veprim konkret për këtë. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Politikë

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Nga Dritan Kaba – Vepra artistike e Avni Delvina kushtuar Presidentit Trump arrin ne Shtepine e Bardhe. Donald Jr. Trump me albumin e mjeshtrit ne duart e tij. Një falenderim shkon dhe...

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

Politikë

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se institucionet parauniversitare prej shtatë vitesh tashmë drejtohen nga persona të komanduar politik. Boci thekson se këta...

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

Politikë

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

  Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun e Dibrës Kreshnik Çollaku shprehet se Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër. Duke marrë shkas nga debati...