Parlamenti Europian i bën thirrje Erdoganit: Lironi dy ushtarët grekë

E Enjte, 19 Prill 2018 18:04
Foto qe ilustron konfliktin Greqi-Turqi Foto qe ilustron konfliktin Greqi-Turqi

Parlamenti Europian i ka bërë thirrje Turqisë zyrtare që të lirojë sa më parë ushtarët grek, të cilët po mbahen të mbyllur në një burg turk.

Menjëherë pas kësaj ka reaguar dhe deputeti grek i SYRIZA-s, Dimitris Papadimoulis, i cili është shprehur se kjo ishte një goditje me zë të lartë për udhëheqjen e Erdoganit.

Kjo vjen pasi ligjvënësit evropianë votuan të enjten 607 pro, 7 kundër dhe 18 abstenime, për një rezolutë që kërkonte lirimin e shpejtë të lejtnantes Angelos Mitretodis dhe rreshterit Dimitris Kouklatzis.

Ata u burgosën pasi gabimisht kaluan kufirin tokësor turk më 1 mars; ata që nga ajo kohë janë mbajtur në një siguri maksimale në një burg në Edirne (Andrianoupolis).

Rezoluta para Parlamentit Evropian tha se “togeri dhe rreshteri në fjalë ishin në një turne të rregullt të patrullimit të kufirit [grek]”, duke hedhur poshtë disa pretendime turke për spiunazh ushtarak.

Gjithashtu, u bëri thirrje autoriteteve turke që “të ndjekin me përpikëri procedurat ligjore dhe të respektojnë plotësisht, për të gjithë të interesuarit, të drejtat e njeriut të përfshira në të drejtën ndërkombëtare, duke përfshirë Konventën e Gjenevës”.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!