Shqiptarët në arrati, Greqia kërkon burgim të përjetshëm

E mërkurë, 25 Prill 2018 20:11

Një vrasje e kryer 22 vite më parë ka marrë vendimin sot nga Gjykata e Selanikut në Greqi, e cila ka dënuar me burgim të përjetshëm në mungesë dy shtetas shqiptarë, xhaxha dhe nip.

Në këtë krim është përfshirë edhe një vëllai i njërit prej tyre, që atëherë ishte 15 vjeç, prandaj dhe çështja u la të gjykohet nga gjykata e të miturve.

Vrasja ka ndodhur në 3 shtator 1996, në një fshat të rrethit Pela, në Greqinë e veriut. Viktima, një blegtor vendas, kishte punësuar si bari djaloshin 15-vjeçar dhe marrëveshja ishte që ta paguante me 1.000 dhrahmi në ditë. Mirëpo, pasi e shfrytëzoi për 19 ditë, blegtori nuk pranoi ta paguante djaloshin dhe kjo ndezi zemëratën e xhaxhait dhe vëllait të tij që gjithashtu ishin emigrantë në ato zonë.

Ndaj mbrëmjen e 3 shtatorit 1996 i dolën përpara blegtorit, e rrahën dhe e goditën me sende të forta që i shkaktuan plagë me pasojë vdekjen.

Kufoma e 52-vjeçarit u gjet të nesërmen nga familjarët, e hedhur poshtë urës së një kanali kullues.

Policia kishte bërë identifikimin e të dyshuarve në mënyrë të menjëhershme, nisur nga mosmarrëveshja për çështjen e pagesës që ishte mësuar edhe nga fshatarë të tjerë.

Por të tre ata ishin larguar ndërkaq për në Shqipëri, ku vetëm muajt e fundit u arrit të identifikoheshin nga Interpoli dhe t’u dorëzohet thirrja për gjyqin në Selanik ku ata nuk u paraqitën dhe as pajtuan ndonjë avokat që t’i përfaqësonte, raportojnë mediat greke.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Politikë

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Vetëm korrupsion, vjedhje dhe abuzime me rrugë që prishen e ndryshohen vazhdimisht vetëm për t’u shtruar me beton e për afera korruptive. Banorët e Durrësit janë të revoltuar për katraurën urbanistike...

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

Politikë

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

  Përfaqësuesi i LSI për Shijakun, Bahri Shaqiri ka publikuar një video nga Erzeni dhe shkruan se ky lumë po ndotet gjithnjë e më shumë. Nga ana tjetër, Shaqiri thotë se pallatet...

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

Politikë

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

  Presidenti Ilir Meta ka vizituar Manastirin e Shën Gjon Pagëzorit, në Mbiguri së Dibrës së Madhe, i cili është një nga objekte fetare më të rëndësishme për besimtarët ortodoksë. Gjatë takimit...