Donald Tusk për Kosovën: Jam optimist për liberalizimin e vizave

Premte, 27 Prill 2018 16:45

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk  në ndalesën e tij në Kosovë u shpreh optimist  se liberalizimi i vizave për Kosovën do të jetë afër nëse kjo e fundit do të ketë normalizim gjithpërfshirës.

Tusk tha në Prishtinë se Bashkimi Evropian duhet ta dëshmojë mbështetjen e palëkundur për perspektivën evropiane të rajonit dhe kjo mbështetje sipas tij, do të theksohet në Samitin e Sofjes, që do ta mbahet me 17 maj. Donald Tusk vizitoi Prishtinën në kuadër të një vizite kordinuese me vendet e rajonit, të cilat do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes. Në Prishtinë Presidenti i Këshillit Evropian takoi Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili do të marrë pjesë në samitin e Sofjes.

“BE duhet të dëshmojë mbështetjen e palëkundur për perspektivën e rajonit. BE është dhe do të vazhdojë të jetë partneri më i besueshëm për tërë rajonin. Samiti duhet të përmirësojë lidhjet brenda rajonit. Ne do ta përdorim samitin për të diskutuar se si do t’i trajtojmë disa sfida të përbashkëta të sigurisë”, tha Donald Tusk, duke i kushtuar një rëndësi të veçantë dialogut Kosovë-Serbi.

 “Liberalizimi i vizave për Kosovën është më afër pas ratifikimit të demarkacionit me Malin e Zi”, tha Donal Tusk, por sipas tij lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit duhet të vazhdojë megjithë arritjet.

“Luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit kërkon konsensus politik dhe Brukseli i çmon arritjet e Kosovës në këtë drejtim”, tha Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nga ana e tij tha se Kosova është faktor konstruktiv në rajon dhe sipas tij, rajoni i Ballkanit përfshirë këtu edhe Kosovën nuk kanë qenë kurrë më afër njëri tjetrit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Politikë

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Vetëm korrupsion, vjedhje dhe abuzime me rrugë që prishen e ndryshohen vazhdimisht vetëm për t’u shtruar me beton e për afera korruptive. Banorët e Durrësit janë të revoltuar për katraurën urbanistike...

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

Politikë

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

  Përfaqësuesi i LSI për Shijakun, Bahri Shaqiri ka publikuar një video nga Erzeni dhe shkruan se ky lumë po ndotet gjithnjë e më shumë. Nga ana tjetër, Shaqiri thotë se pallatet...

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

Politikë

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

  Presidenti Ilir Meta ka vizituar Manastirin e Shën Gjon Pagëzorit, në Mbiguri së Dibrës së Madhe, i cili është një nga objekte fetare më të rëndësishme për besimtarët ortodoksë. Gjatë takimit...