Trafik droge me ambulancë drejt Greqisë, sekuestrohen 320 kg marijuanë

Diel, 16 Janar 2022 08:53

 

Kapen 320 kg lëndë narkotike e llojit marijuanë në kufirin greko-shqiptar.

Operacioni është zhvilluar mëngjesin e sotëm, kur është ndaluar një autoambulance që vinte nga kufiri i gjelbër.

Autoambulanca është ndaluar nga policia në qytetin e Igumenicës.

Brenda saj janë gjetur dhe sekuestruar 13 çanta me 129 pako që përmbanin 319 kg 200 gram marijuanë.

Policia helene ka arrestuar shoferin e autoambulancës, një shtetas grek, të cilit i janë gjetur nga kontrolli personal një sasi e vogël kokaine, 900 euro dhe 3 celularë.

Kujtojmë që nga Shqipëria në Greqi grupet kriminale për trafikimin e lëndëve narkotike kanë përdorur metoda nga më të çuditshmet.

Përveç ngarkesave që fshihen në automjete dhe çanta krahu, e zakonshme ka qenë edhe përdorimi i mushkave për transportimin e kanabisit. Grupet kriminale po tentojnë të sofistikojnë veprimtarinë e trafikut për të mos rënë në sy, siç edhe përdorimi i mjeteve të urgjencave shëndetësore.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...