20 shkurti 1991, shembja e shtatoreve dhe busteve

E mërkurë, 20 February 2019 10:38
"Enveri" i Korçës. Fotoja e përurimit në vitin 1988 dhe fotoja pas rrëzimit të shtatores. Është zëvendësuar me një bust të bardhë zyrash, i cili ruhet nga një ushtar "Enveri" i Korçës. Fotoja e përurimit në vitin 1988 dhe fotoja pas rrëzimit të shtatores. Është zëvendësuar me një bust të bardhë zyrash, i cili ruhet nga një ushtar

Nga Kastriot Dervishi

Më 20 shkurt 1991 janë rrëzuar shtatoret e Enver Hoxhës në Tiranë e Korçë si dhe bustet e tij në portin Detar të Durrësit dhe kooperativën e bashkuar Maminas. Këtu dy të fundit mbanin emrin e diktatorit. Zgjimi i ndërgjegjes kombëtare te një pjesë e popullit shqiptar mbetet ndër ngjarjet e mëdha të historisë sonë. Në Tiranë rrëzimi i shtatores në sheshin “Skënderbej” erdhi pas kundërveprimit masiv të popullit të kryeqytetit. Pas tij, u rrëzua shtatorja e Korçës dhe dy buste e tjera. Në Tiranë dhe në Durrës ka pasur procese gjyqësore kundër personave që morën pjesë në këto demonstrata, por çuditërisht gjyqet më të mëdha janë zhvilluar në Korçë, ku u dënuan plot 13 persona. Në vendimet e gjykatës së Korçës, midis të tjerave thuhet për këtë ngjarje:

“...të gjithë personat e dalë nga mbledhja (e PD-së, shënim) u bashkuan me persona të tjerë para sheshit të monumentit të Luftëtarit Kombëtar dhe filluan të bërtisnin lidhur me heqjen e monumentit të Enver Hoxhës. Të gjithë të pranishmit duke pasur ndjenja irritomi kanë bërtitur me fjalët: “do ta heqim apo jo” dhe mandej përgjigjeshin duke thirrur “po, po, po”, ku midis të pranishmëve ka qenë edhe i pandehuri...”.

Nga gjykimi rezultoi se në këtë manifestim janë hedhur parulla që kanë pasur për qëllim të poshtërojnë figurën e Enver Hoxhës dhe të nxisin masën e njerëzve për të kryer akte për rrëzimin e monumentit.  Parulla si ato të thëna “Enver-Hitler”, e “do ta heqim monumentin” dhe përgjigja “po, po, po”, kanë sunduar gjithë masën e njerëzve prej disa mijëra vetë”.

Pas rrëzimit të shtatoreve dhe busteve, një histeri enveriste shpërtheu në vend. Nga e njëjta skutë, ku doli kolera komuniste nisën shfaqjet enveriste, treguesi më i qartë se Shqipëria do ta kishte shumë vjet mbi shpinë këtë mallkim të keq mbi vete.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!