1991/“Shënomëni edhe mua si enverist”

E mërkurë, 20 February 2019 17:59
Gazeta “Kushtimi” e Komitetit të PPSH-së Berat, datë 21 shkurt 1991. Shkruheshin enveristët në lista. Gazeta “Kushtimi” e Komitetit të PPSH-së Berat, datë 21 shkurt 1991. Shkruheshin enveristët në lista.

Nga Kastriot Dervishi

Pas rrëzimit të shtatoreve të E.Hoxhës, pas datës 20 shkurt 1991, në vatrat më në nxehta enveriste, shpërthyen mitingjet, por edhe telegramet. Të gjitha ato janë interesante sepse pasqyrojnë injorancën e njerëzve të shpërfytyruar nga një regjim kriminal që nuk kuptonin asgjë se çfarë kohe jetonin. Ata ishin transformimi i vërtetë “njeriut të ri”. Nga Berati shoqata e vullnetarëve drejtonte mitingjet famëkeqe të rretheve të jugut dhe atyre të verilindjes. Pamjet e TVSH-së së asaj kohe ishin të tmerrshme. Në çdo qytet, njerëz të verbuar nga komunizmi si dhe të prirë nga persekutorë e funksionarë të regjimit mbanin fjalime me karakter thellësisht idiot dhe premtonin besnikëri e nderi të përjetshëm ndaj një figure që i kish shkaktuar vendit dëme të jashtëzakonshme. Kudo buste të vegjël të zyrave vendoseshin në qendra qytetesh, të cilëve në mënyrë popullore u vihej emri i diktatorit. Qysh më 21 shkurt 1991 komitetet e PPSH-së në rrethe organizuan mitingjet e vullnetarëve të Enverit. Harta e organizimit të tyre është pak a shumë harta zgjedhore e vitit 1991. Shtypi vendor i PPSh-së ka botuar disa aktivitete në këtyre ditëve. Më 23 shkurt 1991 kryetari i enveristëve, Hysni Milloshi organizoi një miting të madh. Kreu i organizatës për Beratin, oficeri Thanas Jani mbajti fjalimin e dytë kryesor. Në Berat filluan të botohen letra për “regjistrim” në organizatë, sipas formave fashiste të shkrimit të milicinë vullnetare. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk është vetëm Braithwaite, ja lojtarët që kanë dështuar gjatë prezantimit me klubin e ri

Sport

Nuk është vetëm Braithwaite, ja lojtarët që kanë dështuar gjatë prezantimit me klubin e ri

Martin Braithwaite nuk ishte lojtari i vetëm që ka patur një prezantim të keq me klubin e ri. Futbollisti danez gjatë prezantimit që bëri në Camp Nou u përpoq të bënte disa...

'Mbro Teatrin, firmos dhe ti!' Nis peticioni në hyrje të godinës historike

Aktualitet

'Mbro Teatrin, firmos dhe ti!' Nis peticioni në hyrje të godinës historike

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka çelur sot, mbledhjen e firmave nga qyetarët për mbrojtjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe firmat mblidhen pikërisht në hyrje të saj  “Firmos edhe ti!”...

Ronaldo në prag të ndeshjes së 1000-të në karrierë

Sport

Ronaldo në prag të ndeshjes së 1000-të në karrierë

Juventus luan ditën e sotme ndaj Spal në transfertë, ndeshje e vlefshme për javën e 25-të në Serie-A. Ndeshje e lehtë në letër, por bardhezinjëve nuk u lejohet asnjë gabim pasi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!