1991/Ramiz Alia, biseda me ambasadorin jugosllav: Kosova çështje jugosllave, nuk i takon Shqipërisë

E mërkurë, 25 September 2019 16:59

Nga Kastriot Dervishi

Në çdo fjalim publik të kohës Ramiz Alia fliste për Kosovën, sikur gjasme interesohej shtetit shqiptar, etj, por në takimin e datës 8.1.1991 me ambasadorin jugosllav Predrag Pjaniç me rastin e dorëzimit të letrave kredenciale, foli ndryshe. Kjo bisedë nuk iu transmetua shtypit përveçse si lajm i thatë. Alia tha se Kosova nuk është çështje e Shqipërisë, ishte problem jugosllav. Biseda është e gjatë. Në të ishte i pranishëm edhe ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, i cili e theksoi se Shqipëria nuk kishte pretendime territoriale ndaj Jugosllavisë. Komunistët mbeteshin njësoj në aktet e tyre antikombëtare, pavarësisht nga vitet. Internacionalizmi ishte gjithnjë në lartësinë e duhur.

Pjesë nga biseda Alia-Pjaniç

Ramiz Alia: ...Thjesht ne jemi të interesuar që midis Shqipërisë e Greqisë të ketë marrëdhënie të mira. Është siç kemi me ju problemin e Kosovës, grekët kanë problemin e minoritetit në Shqipëri. Por unë mendoj se nuk është ndonjë problem i vështirë, bile si e gjykoj unë, më tepër se 5 minuta nuk do t’i kushtojmë kujdes këtij problemi, sepse në fakt, nuk ekziston ndonjë problem. Unë do të dëshiroja që këto marrëdhënie të vazhdojnë edhe me Jugosllavinë, që zë ¾ e kufirit shqiptar, përveç faktit që janë 2 milionë e ca shqiptarë që jetojnë në trojet e tyre atje. Ju thatë që jeni gati të bisedoni për çështjen e Kosovës me Shqipërinë. Nuk është problem midis Shqipërisë e Jugosllavisë Kosova. Ky është mendimi im, pikëpamja ime. Ajo bëhet problem midis Shqipërisë e Jugosllavisë, por çështja e Kosovës, në radhë të parë, është problem i Jugosllavisë.

Ambasadori: Jam dakord me ju.

1 koment

  • Përgjigju Fortunato

    Je i madh o Fari

    E Enjte, 26 September 2019 05:09 komentuar nga Fortunato

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Aktualitet

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Përhapja e Koronavirusit në disa rajone të Italisë ka sjellë dhe reagimin e ambasadës shqiptare në Romë, e cila përmes një deklarate, ka bërë të ditur se deri më tani, asnjë...

Bernie Sanders fiton Nevadën

Globi

Bernie Sanders fiton Nevadën

 Bernie Sanders fitoi të shtunën zgjedhjet brenda partisë në garën për zyrtarizimin e kandidatit demokrat që do të garojë kundër presidentit Trump në zgjedhjet e nëntorit. Me fitoren në Nevada zoti...

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Aktualitet

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme. Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masat e sigurisë për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!