Pushkatimi dhe burgosja e anëtarëve të Kongresit të Lushnjës nga regjimit komunist

Tuesday, 21 Janar 2020 16:37
Urdhri i E.Hoxhës për pushkatimin e Bektash Cakranit e të tjerëve. Cakrani ishte propozuesi i ministrave në Kongresin e Lushnjës Urdhri i E.Hoxhës për pushkatimin e Bektash Cakranit e të tjerëve. Cakrani ishte propozuesi i ministrave në Kongresin e Lushnjës

Nga Kastriot Dervishi

Ndonëse në thelb nuk ishte kundër kongresit, pasi e quante vepër të vegjëlisë e kundër “reaksionit” e “çifligarëve”, regjimi komunist vrau e burgosi shumë prej atyre që kontribuuan për këtë kongres. Madje nuk ndaloi deri aty. E vijoi luftën me pasardhësit e tyre. E nisi me të vdekurit. Iljaz Vrionit në mungesë të një veprimi të drejtpërdrejtë kundër tij, i shkatërroi varrin në Berat. Nënprefektin e Lushnjës në atë kohë, Veli Vasjarin, e vra me atentat sapo erdhi në Shqipëri në vitin 1944, pavarësisht se nuk ishte përzier me punët e luftës. Statistika e parë është kjo e mëposhtmja:

 

U vranë në luftë me atentate:

-Idhomeno Kosturi, vrarë më 5 nëntor 1943 nga komunistët në Durrës. Atentatori quhej Kolë Laku.

-Beqir Rusi, vrarë 12 qershor 1943 në Elbasan para derës së shtëpisë së Aqif Biçakçiut, i shoqëruar nga miqtë e tij Lef Nosi dhe Ahmet Dakli. Autorët nuk u bënë të njohur.

 

U dënuan me vdekje dhe u ekzekutuan me pushkatim:

-Fazlli Frashëri, 11.6.1945, 46 vjeç

-Dine Dema, 23.7.1945, 75 vjeç

-Bektash Cakrani, 26.7.1945, 74 vjeç

-Sheh Ibrahim Karbunara, 10.10.1947, 67 vjeç

 

Vdiqën në hetuesi

-Ndoc Çoba, 6.3.1945, 75 vjeç

 

U burgosën:

-Ferit Vokopola, 1945-1947

-Rexhep Jella, 1945 dhe 1947-1952

U burgosën dhe vdiqën në burgje:

-Kostaq Kotta, në Burrel, 1947

-Hafiz Xhemal Naipi në Burrel, 1955

-Qazim Kokoshi, 1947?

-Xhavit Leskoviku (jo anëtar i kongresit por përfaqësues i rinisë në kongres), në Burrel 1954

2 komente

  • Përgjigju JanBrura

    Cytotec Et Maladie Cialis References On Amoxicillin cialis online no prescription Cialis 5mg Tablets

    Tuesday, 24 Mars 2020 14:00 komentuar nga JanBrura
  • Përgjigju Bujar Lutaj

    Desha te shtoje ketu edhe Hysni Toska qe siguroi qetesine,sigurine dhe mbarevajtjen e punimeve te Congresit te Lushnjes. I rethuar nga mercenare dhe bandat komuniste me 1943,ku me fishekun e fundit vrau veten per te mos u dorezuar I gjalle.

    Tuesday, 21 Janar 2020 18:46 komentuar nga Bujar Lutaj

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!