Pushkatimi dhe burgosja e anëtarëve të Kongresit të Lushnjës nga regjimit komunist

Tuesday, 21 Janar 2020 16:37
Urdhri i E.Hoxhës për pushkatimin e Bektash Cakranit e të tjerëve. Cakrani ishte propozuesi i ministrave në Kongresin e Lushnjës Urdhri i E.Hoxhës për pushkatimin e Bektash Cakranit e të tjerëve. Cakrani ishte propozuesi i ministrave në Kongresin e Lushnjës

Nga Kastriot Dervishi

Ndonëse në thelb nuk ishte kundër kongresit, pasi e quante vepër të vegjëlisë e kundër “reaksionit” e “çifligarëve”, regjimi komunist vrau e burgosi shumë prej atyre që kontribuuan për këtë kongres. Madje nuk ndaloi deri aty. E vijoi luftën me pasardhësit e tyre. E nisi me të vdekurit. Iljaz Vrionit në mungesë të një veprimi të drejtpërdrejtë kundër tij, i shkatërroi varrin në Berat. Nënprefektin e Lushnjës në atë kohë, Veli Vasjarin, e vra me atentat sapo erdhi në Shqipëri në vitin 1944, pavarësisht se nuk ishte përzier me punët e luftës. Statistika e parë është kjo e mëposhtmja:

 

U vranë në luftë me atentate:

-Idhomeno Kosturi, vrarë më 5 nëntor 1943 nga komunistët në Durrës. Atentatori quhej Kolë Laku.

-Beqir Rusi, vrarë 12 qershor 1943 në Elbasan para derës së shtëpisë së Aqif Biçakçiut, i shoqëruar nga miqtë e tij Lef Nosi dhe Ahmet Dakli. Autorët nuk u bënë të njohur.

 

U dënuan me vdekje dhe u ekzekutuan me pushkatim:

-Fazlli Frashëri, 11.6.1945, 46 vjeç

-Dine Dema, 23.7.1945, 75 vjeç

-Bektash Cakrani, 26.7.1945, 74 vjeç

-Sheh Ibrahim Karbunara, 10.10.1947, 67 vjeç

 

Vdiqën në hetuesi

-Ndoc Çoba, 6.3.1945, 75 vjeç

 

U burgosën:

-Ferit Vokopola, 1945-1947

-Rexhep Jella, 1945 dhe 1947-1952

U burgosën dhe vdiqën në burgje:

-Kostaq Kotta, në Burrel, 1947

-Hafiz Xhemal Naipi në Burrel, 1955

-Qazim Kokoshi, 1947?

-Xhavit Leskoviku (jo anëtar i kongresit por përfaqësues i rinisë në kongres), në Burrel 1954

1 koment

  • Përgjigju Bujar Lutaj

    Desha te shtoje ketu edhe Hysni Toska qe siguroi qetesine,sigurine dhe mbarevajtjen e punimeve te Congresit te Lushnjes. I rethuar nga mercenare dhe bandat komuniste me 1943,ku me fishekun e fundit vrau veten per te mos u dorezuar I gjalle.

    Tuesday, 21 Janar 2020 18:46 komentuar nga Bujar Lutaj

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Modelja pranon lidhjen me Robert Berishën: Të dua përgjithmonë (FOTO)

Lifestyle

Modelja pranon lidhjen me Robert Berishën: Të dua përgjithmonë (FOTO)

Fill pas ndarjes nga Nora, Robert Berisha u përfol në media për një lidhje me një modele nga Kosova. Lajmet i përforcuan edhe më më shumë disa foto të shkrepura...

Biznesi i Riciklimit në Shqipëri

Aktualitet

Biznesi i Riciklimit në Shqipëri

Projekti SWAN, platforma dixhitale për menaxhimin e mbetjeve të ngurta, financuar nga Bashkimi Europian dhe vendet pjesëmarrse të rajonit  si synim kryesore të tij ka përmirësimin e menaxhimit mbetjeve, dhe...

Kërkoi dorëheqjen e Shahinit dhe llogari për AMA-n, ‘ndëshkohet’ kryetarja e komisionit të mediave

Politikë

Kërkoi dorëheqjen e Shahinit dhe llogari për AMA-n, ‘ndëshkohet’ kryetarja e komisionit të mediave

Opozita parlamentare duket se nuk po gjen rehat edhe pse nuk ka mbajtur ndonjë peshë të madhe në skenën politike shqiptare. Burime për “BalkanWeb” bënë me dije se grupi parlamentar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!