Pasardhës të kongresmenëve të Lushnjës të pushkatuar dhe të dënuar

E mërkurë, 22 Janar 2020 17:03
Jusuf Iljaz Vrioni në hetuesi Jusuf Iljaz Vrioni në hetuesi

Nga Kastriot Dervishi

Një fat jo më të mirë do të kishin edhe trashëgimtarët e kongresmenëve të Lushnjës. I pari ndër ta, Mustafa Adem Gjinishi, u vra nga komunistët pas shpie, pa mbaruar mirë lufta në vitin 1944. Më tej, komunistëve u do mjaftonte fakti se trashëgimtarët u përkisnin klasave shoqërore të papërshtatshme për të përballuar dënime të gjata. Në plotësim të fakteve, mund të shtohet p.sh. Skënder Mehmet Konica, djali i ish ministrit të Jashtëm (i cili nuk ishte delegat) të dalë nga kongresi u dënua me burgim.

 

Dënuar me vdekje me vendim gjykate:

-Hysen Sheh Karbunara, 10.10.1947

 

Pasardhës të pjesëmarrësve të kongresit, të burgosur pas lufte:

-Ibrahim Aqif Biçakçiu, 17 vjet 4 muaj 29 ditë

-Asllan Xhaferr Ypi, 13 vjet 5 muaj 22 dite

-Jusuf Iljaz Vrioni, 12 vjet 3 muaj 20 ditë

-Ventigjar Myqerem Hamzaraj, 10 vjet e 10 ditë

-Xhahit Abdi Toptani, 9 vjet e 3 muaj

-Mërkur Rasim Babameto, 7 vjet, 10 muaj, 15 ditë

-Gaqo Sotir Peci, 7 vjet

 

Të larguar nga Shqipëria:

-Ahmet Zogu

-Rasim Babameto

-Irfan Ohri

Modifikuar më E mërkurë, 22 Janar 2020 17:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!