Prokurori i Gjykatës së Lartë, “jo shumë i mprehtë, vihet në lojë nga shokët”

Tuesday, 24 Mars 2020 09:14

Nga Kastriot Dervishi

Gjykata Popullore Librazhd e drejtuar nga Subi Sulçe, me pjesëmarrjen e prokurorit Qani Lavdari, siç dihet dënoi me vdekje poetët Vilson Blloshmi dhe Genc Leka. U la në fuqi me vendimin nr.202, datë 2.7.1977 të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë të përbërë nga Eleni Selenica (kryetare), Ali Zanko (anëtar), Sofokli Krongo (anëtar relator). Prokuror ishte Pandi Konomi. Askush në shkallën më të lartë të gjykimit nuk u ndal në mungesën e elementëve penalë në dosje. Minimalisht, edhe në kushtet e atij regjimi, ata nuk duhej ta përligjnin dënimin me vdekje. Anëtarët e kolegjit ranë dakord me relacionin prokurorit. Historia e këtij të fundit lidhet me diçka interesante. Prokurori Pandi Konomi është bërë i njohur kur doli filmi i grave të huaja të divorcuara (polake) të cilat vuajtën burgime politike në Shqipëri. Në dokumentarin e huaj, Pandi kish pranua të jepte një intervistë, por u nxeh kur gazetari i tregoi një vendim gjykate. “Ku e gjete këtë? Kush ta dha? Ta dinja, nuk vinja”. Pandi kërkonte të mos lexoheshin aktet që kanë lënë vetë. as i dinë ligjet se atë formim kanë pasur. Një prerje sovjetike origjinale që shfaqet te sivëllezërit e Pandit sa herë tregojmë dokumente. Në një biografi të Pandit të hartuar nga Komitetit Qendror në vitin 1966, vihej re se ishte zanatçi. Në korrik 1944, pra kur lufta ishte në fund, si shumica e tyre, kish dalë partizan . partia shënonte se nuk ishte shumë i mprehtë dhe shokët e kishin vënë në lojë shpeshherë. Ky kërkoi në Gjykatën e Lartë që të lihej në fuqi vendimi i shkallës së parë ndaj dy poetëve. Inteligjencën duhej ta dënonte patjetër injoranca. Kjo është simbolika e këtij rasti.

Modifikuar më Tuesday, 24 Mars 2020 13:16

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

HASHIM THACI DHE EDI RAMA DUHET TE JAPIN DOREHEQJE DHE TE GJYKOHEN PER TRADHETI KOMBETARE!

Politikë

HASHIM THACI DHE EDI RAMA DUHET TE JAPIN DOREHEQJE DHE TE GJYKOHEN PER TRADHETI KOMBETARE!

Nga Aleksander Biberaj HASHIM THACI DHE EDI RAMA DUHET TE JAPIN DOREHEQJE DHE TE GJYKOHEN PER TRADHETI KOMBETAR! QEVERIA HOTI E PROJEKTUAR NGA HASHIM THACI SI QEVERI KURBAN KOLABORACIONISTE E SERBISE...

Ish-ministri:Rama dhe Thaçi, më keq se kriminelë lufte

Politikë

Ish-ministri:Rama dhe Thaçi, më keq se kriminelë lufte

Skandali i shkëmbimit të territoreve mori të tjera përmasa ditët e fundit, pas komenteve të bëra nga ish-këshilltari për sigurinë në SHBA, John Bolton. Ndërkohë ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, thotë...

Pecnikaj:KUJT MUND TI THËRRASIM PËR NDIHMË, SEPSE QEVERIA JONË NA KA ABANDONUAR.

Politikë

Pecnikaj:KUJT MUND TI THËRRASIM PËR NDIHMË, SEPSE QEVERIA JONË NA KA ABANDONUAR.

Nga Ilir PecnikajNjë tjetër bluzë e bardhë ndërroi jetë sot. Që në fillim të marsit i kam kërkuar ministres “ruaj bluzat e bardha sepse do të bien si birilat”. Çfarë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!