Fletërrufeja në ndërmarrje

E Enjte, 15 October 2020 17:11

Dikur në qendra pune, ndërmarrje, reparte, apo në vende të dukshme në lagje, ekzistonte një kënd i quajtur emulacioni. Në to vendoseshin fotografi e citate të udhëheqjes. Por krahas tyre, vendoseshin edhe fletë demaskuese e kritikuesi në emër të kolektivit, prej të cilave kërkohej përgjigje. I prekur duhej patjetër të reagonte me një përgjigje. Këto teknika hynë sidomos në kohën e marrëdhënieve me Kinën e Mao Ce Dunit. Përveç fletërrufesë, përdorej edhe përshëndetja revolucionare, si thirrje për të përfaqësuar aksione, privacione, ikjen vullnetare nga qyteti, etj. Më poshtë pjesërisht dy shembuj, aq sa lejon shikimi nga fotot, të cilat janë marrë në Kombinatin e Tekstileve “Stalin” në Tiranë.

Fletërrufe

Shokëve: Thoma Goxhaj e Stefan Kerri. Dikur para nja 2 vjetësh, me shokët e fabrikës së kadifesë ju kërkuam një nga 3 kazanët me përbërës që prej fillimit të punës në fabrikën e ngjyrosjes nuk punojnë në repartin e zbardhjes.

Ju nuk i dhatë se gjoja kishin ndër mend t’i vinit vetë në punë këto kazanë. Për këtë, shoqja Vita ku dha dhe afat. Pse atëherë deri tani nuk i keni vënë në funksionim? Mos prisni të kalojnë edhe 15 vjet të tjera?

***

Përshëndetje revolucionare

Kolektivit të turnit “A” të repartit të tezgjahut të fabrikës së terital-leshit për iniciativën e guximshme për heqjen e progresives, e cila u përkrah shumë shpejt nga repartet dhe turnet e tjera po të kësaj fabrike. Këtë iniciativë e përkrahën edhe kolektivat punonjëse të fabrikave të tezgjahut e kadifesë. Po fabrikat e tjera, ç’masa kanë marrë në këtë drejtim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: S’ka parti të dala nga PD, ka vetëm ato të krijuara nga Rama

Politikë

Basha: S’ka parti të dala nga PD, ka vetëm ato të krijuara nga Rama

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa është pyetur në lidhje me deklaratën e Sali Berishës se ai gaboi në 2017-ën kur hoqi nga lista demokratë të vjetër, pohoi se...

”Numri real shumë më i lartë”, Basha: Sipas një eksperti të njohur epidemiolog kemi 2500 raste ditore nga COVID-19 në Shqipëri

Politikë

”Numri real shumë më i lartë”, Basha: Sipas një eksperti të njohur epidemiolog kemi 2500 raste ditore nga COVID-19 në Shqipëri

  Kreu i PD, Lulzim Basha ka ngritur shqetësimin se numri real i të infektuarve nga COVID-19 është shumë herë më i lartë se ai që raportohet. Basha citon një ekspert epidemiolog...

LSI, Durrës: Shqiptarë, familja juaj do paguajë 20 mijë euro borxh publik

Politikë

LSI, Durrës: Shqiptarë, familja juaj do paguajë 20 mijë euro borxh publik

  Ada Spiru, petagoge ekonomie në Universitetin e Barit, afruar së fundmi me Lëvizjen Socialiste për Integrim, shkruan në një postim në Facebook se familjet shqiptare do të paguajnë 20 mijë...