Nga Kastriot Dervishi Sipas shënimit të fotos, këtu janë të burgosur antifashistë të Qarkut të Korçës. Është ndër fotot ku…
Nga Kastriot Dervishi Mjafton të shohësh botimet e ndryshme të kohës së diktaturës rreth vrasjes së Qemal Stafës, do të…
Nga Kastriot Dervishi Në mesin e vitit 1938, një nxënës i Normales së Elbasanit, Thanas Xhufka, kallëzoi te autoritetet shtetërore…
Nga Kastriot Dervishi I njohur edhe me emrin Adhamidh Frashëri ose ironikisht dhe padrejtësisht “doktor Adhamudhi”, u lind më 1856…
Profesor Sami Zeka i përket brezit të epidemiologëve të paktë që kishte vendi ynë në vitet ’50 dhe ka qenë…
Nga Kastriot Dervishi Karakatina komuniste, d.m.th. shteti rrumpallë i ndërtuar në Shqipëri duke eksperimentuar kohë pas kohe, mëtonte se ishte…
Çfarë e quani një sistem që ndërthur skllavërinë me spiunazhin? Në Kubën komuniste, ju e quani ndihmë humanitare. Për dekada…
Nga Kastriot Dervishi Pjesa e mëposhtme tregon shkëputjen prej çdo realiteti të diktatorit në mbledhjen e fundit të tij në…
Nga Kastriot Dervishi Shihni një diskutim të fillimit të vitit 1985. Mbledhje e Byrosë Politike për një çështje të rëndësishme,…
Nga Kastriot Dervishi Njeriu i ri i socializmit regjistronte shifra të larta të kriminalitetit. Jo më kot ky kriminalitet shpërtheu…
Nga Kastriot Dervishi Pando Kondi (1914-1982), lindi në Përmet, jetoi në Berat dhe vdiq në Tiranë, vuajti gjithsej 19 vjet,…
Nga Kastriot Dervishi Zeqir Mahmut Rashica, lindur më 1923 në Vuçiternë të Kosovës, me kombësi shqiptare e pa shtetësi, erdhi…

Lajmet e fundit

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Aktualitet

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në Mamurras, ku një 69-vjeçare është gjetur e djegur në banesën e saj, ku jetonte e vetme. Gazetari Elidon Ndreka raporton për ‘BalkanWeb’ se viktima, Gjelina Hoti...

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

Kronikë

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

BRINDIZI / LECEGuardia Di Finanza e Brindizit në bashkëpunim me Antimafian Italiane të Leces kanë përfunduar me sukses sot në mëngjes operacionin e quajtur “San Silvestro 2018”, që ka cuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!