Eurodeputeti Struan Stevenson: Irani po fokusohet në Shqipëri për të minuar statusin e “MEK”

Tuesday, 10 Prill 2018 11:47

Struan Stevenson, politikan i njohur europian dhe anëtar i Parlamentit Europian prej 15 vitesh, thotë se “irritimi i thellë i Iranit pas transferimit të mijëra anëtarëve të lëvizjes kryesore opozitare nga Iraku në Shqipëri, si dhe humbja e mundësisë për t’i masakruar ata nuk janë aspak sekrete”.

Një transferim i tillë, për ligjvënësin europian ishte rezultat i fushatës së pashembullt të opozitës iraniane dhe mbështetësve të saj në Europë dhe Shtetet e Bashkuara.

Një lëvizje e tillë u realizua nën hundën e regjimit teokratik, ndërsa mullahët në Teheran kishin bërë çdo përpjekje për parandalimin e këtij transferimi, e kishin orkestruar dorëzimin ose asgjësimin e tyre.

Zyrtarë në Teheran e kanë pranuar se lëvizja kryesore e opozitës, “Muxhahedinët e Popullit të Iranit”, apo “MEK”, luajti rol kyç në nisjen e protestave të kohëve të fundit në mbarë vendin dhe demonstratave antiqeveritare.

Sipas “AFP”-së, më 2 janar të këtij viti, presidenti Hassan Rouhani i telefonoi shefit të Elizesë, Macron, të cilit i kërkoi të ndërmarrë veprime kundër opozitës iraniane me bazë në Paris dhe udhëheqëses së saj, Maryam Rajavi.

Presidenti francez e refuzoi një kërkesë të tillë.

Stevenson, i cituar nga “EuReporter”, pretendon se “emërimi i Gholam Hossein Mohammad Nia dhe Mostafa Roodaki, dy zyrtarë të lartë të Ministrisë iraniane të Inteligjencës (MOIS), si ambasador dhe sekretar i parë i Ambasadës në Tiranë, ka qenë një tregues i qartë i qëllimeve malinje të regjimit të mullahëve”.

Padyshim, roli i tyre është të krijojnë institucione fetare dhe kulturore, të cilat në fakt janë mbulime të paarsyeshme për aktivitetet e këqija të dy degëve të “MOIS”-it iranian në Shqipëri, që funksionojnë nën emrat e Qendrës Habiliane dhe Institutit Didban, shprehet më tej ai.

Më 22 mars, media shqiptare, – thotë artikulli, – njoftoi se dy iranianë ishin arrestuar me dyshimin për përgatitjen e akteve të terrorizmit dhe 10 persona të tjerë u arrestuan për t’u marrë në pyetje, duke shtuar se “MEK” ishte një objektiv i mundshëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Trump do t'i ngrejë problemin e lirisë fetare, Kryeministrit indian

Politikë

Trump do t'i ngrejë problemin e lirisë fetare, Kryeministrit indian

Presidenti amerikan Donald Trump do ta ngrejë çështjen e lirisë fetare në Indi gjatë takimit me Kryeministrin e Indisë Narendra Modi, javën që vjen, tha një zyrtar i lartë amerikan...

Nuk është vetëm Braithwaite, ja lojtarët që kanë dështuar gjatë prezantimit me klubin e ri

Sport

Nuk është vetëm Braithwaite, ja lojtarët që kanë dështuar gjatë prezantimit me klubin e ri

Martin Braithwaite nuk ishte lojtari i vetëm që ka patur një prezantim të keq me klubin e ri. Futbollisti danez gjatë prezantimit që bëri në Camp Nou u përpoq të bënte disa...

'Mbro Teatrin, firmos dhe ti!' Nis peticioni në hyrje të godinës historike

Aktualitet

'Mbro Teatrin, firmos dhe ti!' Nis peticioni në hyrje të godinës historike

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka çelur sot, mbledhjen e firmave nga qyetarët për mbrojtjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe firmat mblidhen pikërisht në hyrje të saj  “Firmos edhe ti!”...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!